Minione wydarzenia

Poświęcenie pokarmów 2019

Niedziela Palmowa 2019

Uroczystości Niedzieli Palmowej przybliżają nas do przeżyć Zmartwychwstania Pańskiego — punktu kulminacyjnego w całej historii zbawienia. Wielki Tydzień rozpoczyna się w atmosferze triumfu. Wszyscy czterej ewangeliści pozostawili opis radosnego wjazdu Chrystusa do Jerozolimy. Zmierzając ku miastu od strony Góry Oliwnej, Jezus dosiadł osiołka, a tłum witający Syna Bożego rozścielał na drodze płaszcze i gałązki drzew. Spełniło się zatem starotestamentowe proroctwo Zachariasza, który zapowiadał: „Oto Król twój idzie do ciebie, sprawiedliwy i zwycięski. Pokorny — jedzie na osiołku, na oślątku, źrebięciu oślicy" (Za 9,9).

Współczesne obrzędy Niedzieli Palmowej zaczynają się również od uroczystej procesji. Kapłan, odziany w czerwoną kapę, w towarzystwie ministrantów podchodzi do ołtarza, obszedłszy wcześniej świątynię (na zewnątrz lub tylko wewnątrz). W chwili tej odśpiewuje się jedną z pieśni, powtarzających biblijny okrzyk: „Hosanna na wysokości", „Hosanna Synowi Dawidowemu". Wierni przynoszą w tym dniu palmy — w Polsce są to najczęściej witki wierzbowe z baziami. Obyczaj poświęcania palm wprowadzono do liturgii dopiero w XI wieku.

Triumfalne przybycie Chrystusa do Jerozolimy wiąże się z coraz bliższym czasem Jego ukrzyżowania.

Spotkanie Rady Duszpasterskiej 25 marca 2019

25 marca 2019, w Uroczystość Zwiastowania Pańskiego odbyło się spotkanie Rady Duszpasterskiej. Było to pierwsze spotkanie pod przewodnictwem nowego proboszcza naszej Parafii - ks. kanonika Stanisława Stępnia. Rada wprowadziła księdza w zagadnienia związane z trwajacym remontem, oraz przedstawiła rekomendacje dotyczące cmentarza grzebalnego. Negatywnie zaopiniowano również możliwość współpracy z występującym niegdyś podczas Mszy św. zespołem muzycznym.

Rada Duszpasterska wybrała również swoich przedstawicieli:

1. Ewa Rukasz - przewodnicząca

2. Ireneusz Szeleźniak - wiceprzewodniczący

3. Tadeusz Wasilewski - wiceprzewodniczący

Jubileusz Państwa Pękalów

zdj. Krzysztof Kalinowski

Wyjątkową rocznicę 75 lat sakramentu małżeństwa świętowali w Kurowie państwo Leonarda i Józef Pękalowie

W eucharystycznym dziękczynieniu 27 stycznia oprócz brylantowych jubilatów, ich rodzin, parafian i władz gminy udział wziął wojewoda lubelski Przemysław Czarnek. Mszę św. dziękczynną sprawował ks. dr Krzysztof Kwiatkowski, kanclerz Kurii Metropolitalnej w Lublinie.

Niepodległa - stulecie odzyskania niepodległości

Również nasza parafia w Kurowie włącza sie w cykl wydarzeń związanych ze 100-leciem odzyskania niepodległości. W ramach inicjatywy "NIEPODLEGŁA DO HYMNU",  w niedzielę 11 listopada o godzinie 12 (na początku sumy) zostanie odśpiewany hymn państwowy. Wydarzenie to znajduje się w oficjalnym kalendarzu obchodów tej rocznicy.