Minione wydarzenia

Życzenia Wielkanocne 2020 z Jasnej Góry

Drodzy Parafianie,

"Jeśli razem z Chrystusem powstaliście z martwych, szukajcie tego, co

w górze, gdzie przebywa Chrystus, zasiadając po prawicy Boga. Dążcie do

do tego, co w górze, nie do tego, co na ziemi." (Kol 3, 1)

Radość Wielkiejnocy to obecność Pana Zmartwychwstałego

w naszym życiu. Ten, który żyje, pragnie dotknąć serc naszych

łaską swego zmartwychwstania. A jak pierwszych apostołów

uczynił swoimi świadkami, tak również i nas czyni świadkami

swej paschy. Wznośmy swe serca w górę. Patrzmy na Tego,

który jest Drogą, Prawdą i Życiem. Miejmy w nim utkwiony

wzrok naszej duszy, by razem z Nim żyć i służyć braciom.

Na radosne dni świąt paschalnych, wraz ze wspólnotą

Ojców i Braci Klasztoru Jasnogórskiego, składam serdeczne

życzenia zapatrzenia w Pana Zmartwychwstałego i czerpania

z niego sił do dzielenia się radością Ewangelii !

Maryjo, bądź przy nas, jak byłaś przy uczniach w Wieczerniku.

Swym troskliwym spojrzeniem z Cudownego Obrazu

Jasnogórskiego pomagaj nam "trwać jednomyślnie na

modlitwie" (por. Dz 1, 12) i otwierać się na dary Pana.

Z modlitwą

o. Mieczysław Polak OSPPE

Jasna Góra, Wielkanoc 2020

Życzenia bożonarodzeniowe 2019

Z okazji Świąt Bożego Narodzenia,

kiedy wspominamy tajemnicę przyjścia na świat Zbawiciela,

życzymy, aby ten czas upłynął w ciepłej, rodzinnej atmosferze,

z ogromem niezwykłych radości, niezapomnianego smaku świątecznych przysmaków,

z czasem spędzonym bez pośpiechu, trosk i zmartwień.

Niech nadchodzący Nowy Rok 2020 będzie pełen nadziei i spełnienia najskrytszych marzeń. Niech każdy dzień upływa w dostatku, spokoju i miłości.

Duszpasterze i  Rada Parafialna

Życzenia audio ks. proboszcza podczas Mszy św. pasterskiej:

Wizyta księżnych Barbary Marii Czartoryskiej i Ireny Bylickiej z Czartoryskich w Kurowie

W sobotę 30 listopada 2019 r. gościliśmy w Kurowie księżne Barbarę Marię Czartoryską oraz Irenę Bylicką z Czartoryskich. Towarzyszyła im grupa przewodników z Koła Przewodników PTTK im. Książąt Czartoryskich w Puławach.

Księżne rozpoczęły wizytę od obejrzenia pałacu w Olesinie. Następnie przybyły do wikariatu, gdzie zaznajomiliśmy je z przebiegiem prac, które odbywają się od kilku lat na terenia naszej parafii. Szczególne zainteresowanie wykazały wątkiem związanym z ks. Grzegorzem Piramowiczem i naszymi kontaktami z diasporą ormiańską. W drodze do kościoła obejrzały chaczkar - dar Jego Ekscelencji Edgara Gazarian i  arcybiskupa Rafała Minassiana - Eparchy Ormiańskiego Kościoła Katolickiego dla Armenii, Gruzji, Rosji i Europy Wschodniej. Kulminacyjnym momentem wizyty było zejście do krypty z pochówkiem ks. Piramowicza, gdzie księżna Barbara zapaliła znicz i odmówiliśmy modlitwę. Wspólne zdjęcie przed frontonem kościoła zakończyło ten wyjątkowy dzień dla naszej parafii i gminy.

Uroczystość Wszystkich Świętych 2019

Uroczystość Wszystkich Świętych ma charakter bardzo radosny. Wspominamy bowiem  wszystkich tych, którzy żyli przed nami i wypełniając w swoim życiu Bożą wolę osiągnęli wieczne szczęście przebywania z Bogiem w niebie.

Kościół wspomina nie tylko oficjalnie uznanych świętych, czyli tych beatyfikowanych i kanonizowanych, ale także wszystkich wiernych zmarłych, którzy już osiągnęli zbawienie i przebywają w niebie. Widzi w nich swoich orędowników u Boga i przykłady do naśladowania. Wstawiennictwa Wszystkich Świętych wzywa się w szczególnie ważnych wydarzeniach życia Kościoła. Śpiewa się wówczas Litanię do Wszystkich Świętych, która należy do najstarszych litanijnych modlitw Kościoła i jako jedyna występuje w księgach liturgicznych (w liturgii Wigilii Paschalnej; ponadto także w obrzędzie poświęcenia kościoła i ołtarza oraz w obrzędzie święceń).

W pierwszych wiekach chrześcijaństwa w Kościele nie wspominano żadnych świętych. Najwcześniej zaczęto oddawać cześć Matce Bożej. Potem kultem otoczono męczenników, nawiedzając ich groby w dniu narodzin dla nieba, czyli w rocznicę śmierci. W IV wieku na Wschodzie obchodzono jednego dnia wspomnienie wszystkich męczenników. Z czasem zaczęto pamiętać o świątobliwych wyznawcach: papieżach, mnichach i dziewicach. Większego znaczenia uroczystość Wszystkich Świętych nabrała za czasów papieża Bonifacego IV (+ 615), który zamienił pogańską świątynię, Panteon, na kościół Najświętszej Maryi Panny i Wszystkich Męczenników. Uroczystego poświęcenia świątyni wraz ze złożeniem relikwii męczenników dokonano 13 maja 610 roku. Rocznicę poświęcenia obchodzono co roku z licznym udziałem wiernych, a sam papież brał udział we mszy św. stacyjnej. Już ok. 800 r. wspomnienie Wszystkich Świętych obchodzone było w Irlandii i Bawarii, ale 1 listopada. Za papieża Grzegorza IV (828-844) cesarz Ludwik rozciągnął święto na całe swoje państwo. W 935 r. Jan XI rozszerzył je na cały Kościół. W ten sposób lokalne święto Rzymu i niektórych Kościołów stało się świętem Kościoła powszechnego.
Od południa Dnia Wszystkich Świętych i przez cały Dzień Zaduszny w kościołach i kaplicach publicznych można uzyskać odpust zupełny, ale tylko jeden raz. Warunki zyskania odpustu są następujące:
1) pobożne nawiedzenie kościoła lub kaplicy,
2) odmówienie "Ojcze nasz" i "Wierzę w Boga",
3) dowolna modlitwa w intencji Ojca św.,
4) Spowiedź i Komunia św.
W dniach 1-8 listopada można także pozyskać odpust zupełny za nawiedzenie cmentarza pod wyżej wymienionymi warunkami. W pozostałe dni roku za nawiedzenie cmentarza pozyskuje się odpust cząstkowy.

Msza św. na cmentarzu. 28 września 2019

Dofinansowanie projektu