25 stycznia wspominamy: Nawrócenie Św. Pawła Apostoła

Szaweł urodził się w Tarsie około 5-10 roku po Chrystusie. Pochodził z żydowskiej rodziny silnie przywiązanej do tradycji. Byli niewolnikami, którzy zostali wyzwoleni. Szaweł odziedziczył po nich obywatelstwo rzymskie. Uczył się rzemiosła - tkania płótna namiotowego. Później przybył do Jerozolimy, aby studiować Torę. Być może był uczniem Gamaliela. Gorliwość w strzeżeniu tradycji religijnej sprawiła, że mając około 25 lat stał się zdecydowanym przeciwnikiem i prześladowcą Kościoła. Uczestniczył jako świadek w kamienowaniu św. Szczepana. Około 35 roku z własnej woli udał się z listami polecającymi do Damaszku (Dz 9, 1n; Ga 1, 15-16), aby tam ścigać chrześcijan. U bram miasta olśniła go nagle światłość z nieba. A gdy upadł na ziemię, usłyszał głos: "Szawle, Szawle, dlaczego Mnie prześladujesz?" - "Kto jesteś, Panie?" - powiedział. A On: "Jestem Jezus, którego ty prześladujesz. Wstań i wejdź do miasta, tam ci powiedzą, co masz czynić"(Dz 9, 3-6).

Po nagłym, niespodziewanym i cudownym nawróceniu przyjął chrzest i zmienił imię na Paweł.
Po trzech latach pobytu w Damaszku oraz krótkim pobycie w Jerozolimie odbył trzy misyjne podróże: pierwszą - w latach 44-49: Cypr-Galacja, razem z Barnabą i Markiem; drugą w latach 50-53: Filippi-Tesaloniki-Berea-Achaia-Korynt, razem z Tymoteuszem i Sylasem; trzecią w latach 53-58: Efez-Macedonia-Korynt-Jerozolima.

Czytaj więcej...

Wizyta księżnych Barbary Marii Czartoryskiej i Ireny Bylickiej z Czartoryskich w Kurowie

W sobotę 30 listopada 2019 r. gościliśmy w Kurowie księżne Barbarę Marię Czartoryską oraz Irenę Bylicką z Czartoryskich. Towarzyszyła im grupa przewodników z Koła Przewodników PTTK im. Książąt Czartoryskich w Puławach.

Księżne rozpoczęły wizytę od obejrzenia pałacu w Olesinie. Następnie przybyły do wikariatu, gdzie zaznajomiliśmy je z przebiegiem prac, które odbywają się od kilku lat na terenia naszej parafii. Szczególne zainteresowanie wykazały wątkiem związanym z ks. Grzegorzem Piramowiczem i naszymi kontaktami z diasporą ormiańską. W drodze do kościoła obejrzały chaczkar - dar Jego Ekscelencji Edgara Gazarian i  arcybiskupa Rafała Minassiana - Eparchy Ormiańskiego Kościoła Katolickiego dla Armenii, Gruzji, Rosji i Europy Wschodniej. Kulminacyjnym momentem wizyty było zejście do krypty z pochówkiem ks. Piramowicza, gdzie księżna Barbara zapaliła znicz i odmówiliśmy modlitwę. Wspólne zdjęcie przed frontonem kościoła zakończyło ten wyjątkowy dzień dla naszej parafii i gminy.

Transmisja

niedzielnej Mszy św.

Święto Trzech Króli
(poniedziałek, 06, styczeń 2020, 19 dni temu)