6 lipca wspominamy: Bł. Maria Teresa Ledóchowska, dziewica i zakonnica

Błogosławiona Maria Teresa Ledóchowska      Maria Teresa urodziła się 29 kwietnia 1863 r. (w czasie powstania styczniowego) w Loosdorf w Austrii, dokąd jej rodzina wyemigrowała po powstaniu listopadowym. 21 grudnia 1873 r. została dopuszczona do pierwszej spowiedzi, a 12 maja 1874 r. do pierwszej Komunii świętej. Sakrament bierzmowania przyjęła w pałacu biskupim 15 lipca 1878 roku.
Od najmłodszych lat wykazywała wybitne uzdolnienia literackie, muzyczne i aktorskie. Mając 5 lat napisała mały utwór dla domowników, a jako 9-letnia dziewczynka układała wiersze. Rodzina każdy dzień kończyła wspólnym pacierzem, a w niedzielę uczestniczyła we Mszy świętej. Matka - niezwykle czuła na niedolę bliźnich, bardzo towarzyska i pogodna - umiała wychować dzieci w karności i sumienności. Ojciec pogłębiał wiedzę dzieci, zapoznając je z historią malarstwa i sztuki, z historią Polski i ojczystą mową.
W roku 1873 rodzice stracili po raz drugi majątek (pierwszy raz dziadek stracił go za udział w powstaniu listopadowym), na skutek bankructwa instytucji, której akcje wykupili. Ojciec sprzedał więc dobra w Loosdorf i wynajął mieszkanie w St. Polten. Tu dzieci uczęszczały do szkoły Pań Angielskich. Z tej okazji Maria Teresa zapoznała się z dziełem Marii Ward, założycielki tej instytucji. Dokumentem z tych lat jest świadectwo szkolne Marii Teresy Ledóchowskiej, wystawione w 1875 roku, gdy miała lat 12, na którym widnieją same oceny bardzo dobre. Wielkim przeżyciem dla niej była wiadomość o uwięzieniu w Ostrowie Wielkopolskim jej stryja, arcybiskupa Mieczysława Ledóchowskiego. Posłała do więzienia napisany przez siebie wiersz ku jego czci. W dwa lata potem witała go radośnie w Wiedniu (1875), gdy jako kardynał zatrzymał się tam w drodze do Rzymu. Pierwszą swoją książkę - Mein Polen - jemu właśnie zadedykowała. Było to sprawozdanie z podróży, jaką odbyła po Polsce ze swoim ojcem (1879). Miała wtedy zaledwie 16 lat.

Czytaj więcej...

Sprzątanie kościoła

W bieżącym tygodniu kościół sprzątają: Kurów,  ul. Zielona ( sobota godz. 8 ).

Witamy księdza wikariusza

Witamy w naszej Parafii nominowanego przez ks. arcybiskupa nowego wikariusza ks. Pawła     Turowskiego.  Ksiądz Paweł był ostatnnio wikariuszem w  parafii pw. Świętej Trójcy w  Kluczkowicach. Kilka lat temu pracował krótko również w naszej Parafii.

Parafialny Zespół Synodalny

Dnia 7 marca 2022 r. odbyło się pierwsze zebranie Parafialnego Zespołu Synodalnego. Obrady prowadzone były przez Ks. Proboszcza Stanisława Stępnia. Wzięło w nim udział wzięło 8 członków PZS. Ksiądz Proboszcz przedstawił cele i zadania Synodu, oraz sposoby działania PZS. Na podstawie przekazanych przez Ks. Proboszcza informacji zebrani członkowie Parafialnego Zespołu Synodalnego udzielali odpowiedzi na pytania synodalne. Na ich podstawie, zostanie opracowana synteza diecezjalna.
Prace PZS są w toku, w związku z tym zaplanowane zostały kolejne spotkania PZS.synod1.jpg

Na kolejnym spotkaniu 22 marca Parafialny Zespół Synodalny kontynuował redagowanie odpowiedzi na kolejne pytania synodalne.

Dofinansowanie projektu

Darowizny dla Parafii

Wpłat dokonujemy na poniższy rachunek:

78 8732 0000 0000 6510 2000 0001

W tym miesiącu 2043