Get Adobe Flash player

Aktualności

Nekrologi

 

 

Zmarła JADWIGA RESZKA (l. 78), zamieszkała w Olesinie. Pogrzeb odbędzie się w naszej parafii 06.12 (środa), o godz. 14.00.

Pół godz. przed Mszą św. - różaniec pogrzebowy.

 

R.I.P.

  --------------------------------------------------------------

 

Zmarł GUSTAW BOGDAN KAŁDUNEK (l. 66) z Płonek. Pogrzeb odbędzie się w naszej parafii 09.12 (sobota), o godz. 11.00.

Pół godz. przed Mszą św. - różaniec pogrzebowy.

 

R.I.P.

  --------------------------------------------------------------

 

Ogłoszenia

 

KANCELARIA PARAFIALNA

 

Od października do kwietnia kancelaria parafialna jest czynna po popołudniu w godz. 17.30-18.00.

 ----------------------------------------------------------------- 

 

SPRZĄTANIE KOŚCIOŁA

 

W bieżącym tygodniu do sprzątania kościoła zapraszamy mieszkańców części ul. Kościuszki od strony Puław (sobota godz. 8.00). 

 ----------------------------------------------------------------- 

 

OPŁATKI

W najbliższym tygodniu Radni naszej parafii rozpoczną roznoszenie opłatków wigilijnych.

 -----------------------------------------------------------------

 

REKOLEKCJE ADWENTOWE

Tegoroczne rekolekcje adwentowe w naszej Parafii odbędą się w dniach 22-24 grudnia (piątek-niedziela). Nauki głosił będzie ks. Kazimierz Podstawka z Nałęczowa.

 --------------------------------------------------------------

7 grudnia wspominamy: Św. Ambroży, biskup i doktor Kościoła

Święty Ambroży

   Ambroży urodził się około 340 r. w Trewirze, ówczesnej stolicy cesarstwa (dziś w Niemczech). Jego ojciec był namiestnikiem cesarskim, prefektem Galii. Biskupstwo powstało tu już w wieku III/IV, od wieku VIII było już stolicą metropolii. Po św. Marcelinie i po św. Uraniuszu Satyrze, Ambroży był trzecim z kolei dzieckiem namiestnika.
Podanie głosi, że przy narodzeniu Ambrożego, ku przerażeniu matki, rój pszczół osiadł na ustach niemowlęcia. Matka chciała ten rój siłą odegnać, ale roztropny ojciec kazał poczekać, aż rój ten sam się poderwał i odleciał. Paulin, który był sekretarzem naszego Świętego oraz pierwszym jego biografem, wspomina o tym wydarzeniu. Ojciec po tym wypadku zawołał: "Jeśli niemowlę żyć będzie, to będzie kimś wielkim!". Wróżono, że Ambroży będzie wielkim mówcą. W owych czasach był zwyczaj, że chrzest odkładano jak najpóźniej, aby możliwie przed samą śmiercią w stanie niewinności przejść do wieczności. Innym powodem odkładania chrztu był fakt, że ten sakrament przyjęcia do grona wyznawców Chrystusa traktowano nader poważnie, z całą świadomością, że przyjęte zobowiązania trzeba wypełniać. Dlatego Ambroży przez wiele lat był tylko katechumenem, czyli kandydatem, zaś chrzest przyjął dopiero przed otrzymaniem godności biskupiej. Potem sam będzie ten zwyczaj zwalczał.

Czytaj więcej...

Adwent

Adwent (z łac. adventus - przyjście, przybycie) to okres w roku liturgicznym, który rozpoczyna się od I Nieszporów niedzieli po sobocie XXXIV tygodnia Okresu Zwykłego, a kończy przed I Nieszporami uroczystości Narodzenia Pańskiego w wieczór 24 grudnia. Trwa od 23 do 28 dni i obejmuje cztery kolejne niedziele przed 25 grudnia. Stanowi pierwszy okres w każdym nowym roku liturgicznym.
Adwent składa się z dwóch odrębnych okresów:
1. czasu, w którym kierujemy nasze serca ku oczekiwaniu powtórnego przyjścia Jezusa w chwale na końcu czasów (okres od początku Adwentu do 16 grudnia włącznie);
2. czasu bezpośredniego przygotowania do uroczystości Narodzenia Pańskiego, w której wspominamy pierwsze przyjście Chrystusa na ziemię.
Zwornikiem wszystkich tekstów liturgii adwentowej obydwu części jest czytanie księgi proroka Izajasza. Czytanie to obrazuje tęsknotę za wyczekiwanym Mesjaszem.

Czytaj więcej...

Zapraszamy na roraty o 7.00

Roraty to Msza święta odprawiana ku czci Maryi, którą symbolizuje postawiona w pobliżu ołtarza biała świeca z niebieską wstążką. Nazwa Mszy świętej roratniej pochodzi od łacińskich słów introitu „rorate cæli desuper" („spuśćcie rosę niebiosa"). Roraty odprawiane są przez cały Adwent w dniach powszednich. Zgodnie z tradycją roraty to Msza św. odprawiana rano.Roraty na stałe wpisały się w polską tradycję. Źródła podają, że odprawiano je już w XIII w. Na nasz grunt zaszczepiła je prawdopodobnie bł. Kinga z Węgier. W roratach brali udział wszyscy, bez względu na stan, z którego się wywodzili. Uczestniczyli w nich także królowie i ich rodziny. Na poranne adwentowe Msze św. udawali się m.in. Zygmunt Stary, Zygmunt August, królowa Bona, Anna Jagiellonka i Marysieńka Sobieska. Z książki wydanej w 1739 r. dowiadujemy się, iż przed rozpoczęciem rorat zapalone świece przynosili do ołtarza przedstawiciele wszystkich siedmiu stanów, a więc król, prymas, senator, szlachcic, żołnierz, kupiec i kmieć. Wręczali je kapłanowi, mówiąc: „Jestem gotowy na sąd Boży”. Obrzęd przypominał, że Adwent jest oczekiwaniem także na ostateczne przyjście Jezusa.

Kwesta

    Tradycyjnie w Uroczystość Wszystkich Świętych , Rada Duszpasterska zorganizowała na cmentarzu parafialnym kwestę.   Uczestniczyły w niej aż 63 osoby, które dyżurowały od godziny 7 do 14 przy każdej z cmentarnych bram. 

Procesja w Uroczystość Wszystkich Świętych 2023

Liturgia dnia

LUMEN TV

logo lumen tv 200

Dofinansowanie projektu

 

Darowizny dla Parafii

Wpłat dokonujemy na poniższy rachunek:

78 8732 0000 0000 6510 2000 0001

WEBCAM

 

watykan.jpg - 13,47 kB

 

 

Z kalendarza

I Niedziela Adwentu
(niedziela, 03, grudzień 2023, 4 dni temu)
II Niedziela Adwentu
(niedziela, 10, grudzień 2023, za 3 dni)
III Niedziela Adwentu
(niedziela, 17, grudzień 2023, za 10 dni)
IV Niedziela Adwentu
(niedziela, 24, grudzień 2023, za 17 dni)
Boże Narodzenie
(poniedziałek, 25, grudzień 2023, za 18 dni)
Boże Narodzenie (drugie święto)
(wtorek, 26, grudzień 2023, za 19 dni)
Święto Trzech Króli
(sobota, 06, styczeń 2024, za 30 dni)

Licznik

Dzisiaj 87

Wczoraj 366

W tym tygodniu 1453

W tym miesiącu 2587

Wszystkie 992279

Currently are 5 guests and no members online

Kubik-Rubik Joomla! Extensions

Klucze dla kamieniarzy

Kościelny:

tel. 508321024