Ogłoszenia

W październiku nabożeństwo różańcowe sprawowane jest po Mszy św. o godz. 17.00. Kancelaria parafialna jest czynna w dni powszednie (oprócz śród i sobót) po nabożeństwie (ok. godz. 18.00).

-----------------------------------------------------------------

22 października wspominamy: Św. Jan Paweł II

Karol Józef Wojtyła urodził się 18 maja 1920 r. w Wadowicach, niewielkim miasteczku nieopodal Krakowa, jako drugi syn Emilii i Karola Wojtyłów. Został ochrzczony w kościele parafialnym 20 czerwca 1920 r. przez ks. Franciszka Żaka, kapelana wojskowego. Rodzice nadali imię Karolowi na cześć ostatniego cesarza Austrii, Karola Habsburga.
Rodzina Wojtyłów żyła skromnie. Jedynym źródłem utrzymania była pensja ojca - wojskowego urzędnika w Powiatowej Komendzie Uzupełnień w stopniu porucznika. Edmund, brat Karola, studiował medycynę w Krakowie i został lekarzem. Wojtyłowie mieli jeszcze jedno dziecko - Olgę, która zmarła zaraz po urodzeniu.
W dzieciństwie Karola nazywano najczęściej zdrobnieniem imienia - Lolek. Uważano go za chłopca utalentowanego i wysportowanego.
13 kwietnia 1929 r. zmarła matka Karola, a trzy lata później, w 1932 r., w wieku 26 lat, zmarł na szkarlatynę brat Edmund. Chorobą zaraził się od swojej pacjentki w szpitalu w Bielsku.
Od września 1930 r. Karol rozpoczął naukę w 8-letnim Państwowym Gimnazjum Męskim im. Marcina Jadowity w Wadowicach. Nie miał żadnych problemów z nauką; już w tym wieku, według jego katechetów, wyróżniała go także ogromna wiara. 14 maja 1938 r. Karol zakończył naukę w gimnazjum, otrzymując świadectwo maturalne z oceną celującą, następnie wybrał studia polonistyczne na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zamieszkał z ojcem w Krakowie.
W lutym 1940 r. poznał osobę ważną dla swego rozwoju duchownego. Był to Jan Tyranowski, który prowadził dla młodzieży męskiej koło wiedzy religijnej. Uczestniczący w nim Wojtyła poznał wówczas i po raz pierwszy czytał pisma św. Jana od Krzyża.
18 lutego 1941 r. po długiej chorobie zmarł ojciec Karola. Było to poważnym ciosem dla młodego chłopaka, który w 21. roku życia pozostał zupełnie bez rodziny. Po śmierci ojca Karol Wojtyła pozostał bez środków do życia. W normalnych czasach mógłby liczyć na studenckie stypendium, ale w czasie wojny uczelnie nie działały. Karol wykorzystał ten czas na intensywne samokształcenie. Środowisko akademickie utrzymywało więzi i działało w podziemiu.
W 1942 i 1943 r. jako reprezentant krakowskiej społeczności akademickiej udawał się do Częstochowy, by odnowić śluby jasnogórskie (tradycja akademickich pielgrzymek majowych zapoczątkowana w 1936 r. trwa do dziś).

Czytaj więcej...

Idźcie i zapraszajcie wszystkich na ucztę – Tydzień Misyjny 20-26.10.2024

W niedzielę, 20 października 2024 r., obchodzony będzie w Kościele 98. Światowy Dzień Misyjny. Tegoroczne obchody odbywają się pod hasłem „Idźcie i zapraszajcie wszystkich na ucztę. W Polsce Niedziela Misyjna rozpoczyna Tydzień Misyjny. Jest to zarazem święto patronalne Papieskich Dzieł Misyjnych.

Niedziela Misyjna, obchodzona w Kościele katolickim nieprzerwanie od 1926 roku, jest szczególnym czasem modlitwy za misjonarzy i wspierania terytoriów misyjnych na całym świecie. Ofiary materialne składane na tacę w Niedzielę Misyjną są przeznaczane – wolą ojca świętego – na zasilenie Funduszu Solidarności misyjnej Kościoła powszechnego w całym świecie, jakim opiekuje się Papieskie Dzieło Rozkrzewiania Wiary.

Ofiary składane na tacę w Światowy Dzień Misyjny we wszystkich parafiach świata, również tych najbiedniejszych, tworzą Fundusz Solidarności Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary, dzięki któremu mogą pracować katechiści, powstają nowe świątynie oraz miejsca szczególnej troski o ludzi samotnych, ubogich oraz prześladowanych.

Aktualnie posługuje na misjach 1662 polskich misjonarzy i misjonarek (273 księży diecezjalnych, 744 zakonników, 609 sióstr zakonnych, 36 misjonarzy świeckich). Przebywają oni w 99 krajach na wszystkich kontynentach. Najwięcej polskich misjonarzy pracuje w Afryce i na Madagaskarze – 660 misjonarzy i misjonarek z Polski, w  Ameryce Łacińskiej i na Karaibach – 646, w Azji – 280, w Oceanii – 63, w Ameryce Północnej – 13.

Zakaz wprowadzania psów

Na bramach cmentarnych zawisły tabliczki przypominajace o bezwzględnym zakazie wprowadzania psów na teren cmentarza grzebalnego jako miejsca uświęconego.

Pielgrzymka do Wąwolnicy 2024

I Niedziela Adwentu
(niedziela, 01, grudzień 2024, za 40 dni)
II Niedziela Adwentu