Get Adobe Flash player

17 listopada wspominamy: Św. Elżbieta Węgierska

        
      Elżbieta urodziła się w 1207 r. w Bratysławie lub na zamku w Sarospatah jako trzecie dziecko Andrzeja II, króla Węgier, i Gertrudy, siostry św. Jadwigi Śląskiej
. Miała zaledwie 4 lata, gdy została zaręczona z Ludwikiem IV, późniejszym landgrafem Turyngii. Wychowywała się wraz z nim na zamku Wartburg. Wyszła za niego za mąż zgodnie z zamierzeniem swojego ojca dopiero 10 lat później, w roku 1221, mając 14 lat. Z małżeństwa urodziło się troje dzieci: Herman, Zofia i Gertruda. Po 6 latach, w 1227 r. Ludwik zmarł podczas wyprawy krzyżowej w Brindisi we Włoszech. Tak więc Elżbieta została wdową mając 20 lat.
        Elżbieta, zgodnie z frankońskim prawem spadkowym, opuściwszy wraz z dziećmi Wartburg, zamieszkała najpierw w pobliskim Eisenach, a następnie w Marburgu, gdzie ufundowała szpital, w którym sama chętnie usługiwała. Oddała się wychowaniu dzieci, modlitwie, uczynkom pokutnym i miłosierdziu. Jej spowiednikami byli franciszkanin Rudiger i norbertanin Konrad z Marburga, słynny kaznodzieja i inkwizytor na Niemcy, mąż bardzo surowy. Prowadził ją drogą niezwykłej pokuty. W 1228 r. Elżbieta złożyła ślub wyrzeczenia się świata i przyjęła jako jedna z pierwszych habit tercjarki św. Franciszka.

Czytaj więcej...

Uroczystość Wszystkich Świętych 2019

Uroczystość Wszystkich Świętych ma charakter bardzo radosny. Wspominamy bowiem  wszystkich tych, którzy żyli przed nami i wypełniając w swoim życiu Bożą wolę osiągnęli wieczne szczęście przebywania z Bogiem w niebie.

  Kościół wspomina nie tylko oficjalnie uznanych świętych, czyli tych beatyfikowanych i kanonizowanych, ale także wszystkich wiernych zmarłych, którzy już osiągnęli zbawienie i przebywają w niebie. Widzi w nich swoich orędowników u Boga i przykłady do naśladowania. Wstawiennictwa Wszystkich Świętych wzywa się w szczególnie ważnych wydarzeniach życia Kościoła. Śpiewa się wówczas Litanię do Wszystkich Świętych, która należy do najstarszych litanijnych modlitw Kościoła i jako jedyna występuje w księgach liturgicznych (w liturgii Wigilii Paschalnej; ponadto także w obrzędzie poświęcenia kościoła i ołtarza oraz w obrzędzie święceń).

   W pierwszych wiekach chrześcijaństwa w Kościele nie wspominano żadnych świętych. Najwcześniej zaczęto oddawać cześć Matce Bożej. Potem kultem otoczono męczenników, nawiedzając ich groby w dniu narodzin dla nieba, czyli w rocznicę śmierci. W IV wieku na Wschodzie obchodzono jednego dnia wspomnienie wszystkich męczenników. Z czasem zaczęto pamiętać o świątobliwych wyznawcach: papieżach, mnichach i dziewicach. Większego znaczenia uroczystość Wszystkich Świętych nabrała za czasów papieża Bonifacego IV (+ 615), który zamienił pogańską świątynię, Panteon, na kościół Najświętszej Maryi Panny i Wszystkich Męczenników. Uroczystego poświęcenia świątyni wraz ze złożeniem relikwii męczenników dokonano 13 maja 610 roku. Rocznicę poświęcenia obchodzono co roku z licznym udziałem wiernych, a sam papież brał udział we mszy św. stacyjnej. Już ok. 800 r. wspomnienie Wszystkich Świętych obchodzone było w Irlandii i Bawarii, ale 1 listopada. Za papieża Grzegorza IV (828-844) cesarz Ludwik rozciągnął święto na całe swoje państwo. W 935 r. Jan XI rozszerzył je na cały Kościół. W ten sposób lokalne święto Rzymu i niektórych Kościołów stało się świętem Kościoła powszechnego.
Od południa Dnia Wszystkich Świętych i przez cały Dzień Zaduszny w kościołach i kaplicach publicznych można uzyskać odpust zupełny, ale tylko jeden raz. Warunki zyskania odpustu są następujące:
1) pobożne nawiedzenie kościoła lub kaplicy,
2) odmówienie "Ojcze nasz" i "Wierzę w Boga",
3) dowolna modlitwa w intencji Ojca św.,
4) Spowiedź i Komunia św.
W dniach 1-8 listopada można także pozyskać odpust zupełny za nawiedzenie cmentarza pod wyżej wymienionymi warunkami. W pozostałe dni roku za nawiedzenie cmentarza pozyskuje się odpust cząstkowy.

Msza św. na cmentarzu. 28 września 2019

Wąwolnica 2019

   Tegoroczna piesza pielgrzymka do Wąwolnicy wystartowało o godz. 7.00 spod bram naszego kościoła. Po błogosławieństwie ks. proboszcza Stanisława Stępnia i życzeniach dobrej drogi, udalismy się w trasę pod opieką ks. wikariusza Mariusza Szymaniaka. Mimo upału i zmęczenia połykaliśmy dzielnie kolejne kilometry. W tym roku nasza grupa liczyła 430 osób. Radośni i z pieśnią na ustach dotarliśmy do celu po 4 godzinach. Tu każdy mógł się pokłonić cudownej figurce Matki Boskiej Kębelskiej i prosić o łaski dla siebie, znajomych i parafii.

   Ja miałem możność spotkać się z głównym celebrantem uroczystej sumy ks. biskupem sandomierskim Krzysztofem Nitkiewiczem, który przekazał serdeczne pozdrowienia dla naszej parafii. Do zobaczenia za rok.

 Janusz Turski

O zachowaniu się w kościele ... 9 zasad uczestniczącego w katolickiej Mszy św.

 
1. Zachowaj rozmowy na później - podczas liturgii, wokół ciebie ludzie modlą się i słuchają jedynie głosu Boga. Słowo Boga zostaje odczytane, a modlitwy zostają we wspólnocie podczas mszy. Są to rzeczy, które wierni pragną usłyszeć, jeśli rozmawiasz, zakłóci to zdolność skupienia się na Bogu osób wokół ciebie. 
 
2. Ustaw swój telefon na tryb samolotowy i trzymaj w kieszeni - oczywiście, nie jesteś w samolocie, tylko w kościele. Jednak to coś więcej niż zwykły budynek. To miejsce święte, oddzielone, służące do czczenia Boga. Wyciszenie telefonu pomoże uniknąć ci zawstydzających zakłóceń podczas tych cichszych części mszy. W dzisiejszym świecie trudno nam nawet przez godzinę nie patrzeć na nasze telefony, ale z szacunku i czci, proszę, postaraj się powstrzymać od pisania czy używania Internetu, kiedy jesteś w domu Boga.
 
3. Proszę, podejdź po błogosławieństwo, ale nie Komunię Świętą - możesz być zaproszony, aby podczas Komunii Świętej podejść do kapłana i otrzymać błogosławieństwo. Żeby to zrobić, skrzyżuj ręce na piersi, aby ksiądz (tylko ksiądz może udzielić błogosławieństwa w ten sposób) wiedział, że nie podchodzisz po Komunię. Możesz też w tym czasie pozostać w ławce i modlić się. Jest wiele powodów, dla których Kościół prosi osoby, które jeszcze nie otrzymały pierwszej Komunii Świętej, by nie brały udziału w tym świętym sakramencie. Katolicy głęboko wierzą, że Eucharystia jest ciałem, krwią, duszą i boskością Jezusa Chrystusa. Proszę, uszanuj ich wierzenia poprzez nieprzyjmowanie komunii w tym czasie.
 
4. Wypluj gumę, a przekąski zostaw na później - w domu Boga najlepiej zrezygnować z przekąsek, aż do zakończenia liturgii. Jedzenie może bardzo przeszkadzać, kiedy inni próbują utrzymać modlitewne skupienie.
 
5. Nie musisz zgadywać, co się dzieje - możesz śledzić wspólnie mszał. Przeważnie w ławce znajdziesz książeczkę, w której zawarte są czytania, modlitwy i pieśni. A to wszystko, byś mógł śledzić przebieg mszy.
 
6. Siedź. Stań. Klęcz. Powtórz - w tym przypadku najlepiej śledzić osoby obok ciebie i naśladować ich zachowanie.
 
7. Dzieci są mile widziane we wspólnocie, ale bądź świadom ich zachowań - większość osób lubi widok maluchów i dzieci na mszy. Małe zamieszanie, płacz i hałas to nieodzowny element, jeśli chodzi o dzieci. Jeżeli jednak twoje dziecko za często zakłóca spokój, to najlepiej zabrać je na tył kościoła. Pamiętaj, mimo że inni myślą, że jest ono urocze, jest to czas modlitwy i skupienia się na Bogu.
 
8. Ubierz się odpowiednio - w naszej kulturze hołdującej wygodzie i swobodzie czasem zapominamy, że nie powinniśmy wszędzie nosić spodni do dresów i japonek. Jest wiele ważnych wydarzeniach, na których obowiązują pewne zasady, jeśli chodzi o ubiór. Katolicka msza to jedno z nich. Twoje ubrania nie muszą być wyszukane, ale powinny być skromne i wyrażające szacunek dla atmosfery modlitewnej.
 
9. Poczekaj, aż ksiądz wyjdzie, zanim opuścisz kościół po mszy, zaczniesz rozmawiać czy wyjmować telefon - prawdopodobnie zobaczysz ludzi zaczynających wychodzić i przygotowujących swoje rzeczy od razu po komunii, ale to nie oznacza, że nadszedł czas wyjścia. Prawidłowe postępowanie to zaczekać, aż ksiądz wyjdzie i wtedy można iść za jego przykładem.

Liturgia dnia

LUMEN TV

WEBCAM

Transmisja

niedzielnej Mszy św. 

godz. 10.30

(należy kliknąć w poniższą grafikę}

 

watykan.jpg - 13,47 kB

 

 

Z kalendarza

I Niedziela Adwentu
(niedziela, 01, grudzień 2019, za 14 dni)
II Niedziela Adwentu
(niedziela, 08, grudzień 2019, za 21 dni)
III Niedziela Adwentu
(niedziela, 15, grudzień 2019, za 28 dni)
IV Niedziela Adwentu
(niedziela, 22, grudzień 2019, za 35 dni)
Boże Narodzenie
(środa, 25, grudzień 2019, za 38 dni)
Boże Narodzenie (drugie święto)
(czwartek, 26, grudzień 2019, za 39 dni)
Święto Trzech Króli
(poniedziałek, 06, styczeń 2020, za 50 dni)

Licznik

Dzisiaj 149

Wczoraj 99

W tym tygodniu 816

W tym miesiącu 2405

Wszystkie 622840

Currently are 6 guests and no members online

Kubik-Rubik Joomla! Extensions

Klucze dla kamieniarzy

Kościelny:

tel. 508321024