Get Adobe Flash player

Aktualności

22 lipca wspominamy: Św. Maria Magdalena

Według biblijnej relacji Maria pochodziła z Magdali - "wieży ryb" nad Jeziorem Galilejskim, ok. 4 km na północny zachód od Tyberiady. Jezus wyrzucił z niej siedem złych duchów (Mk 16, 9; Łk 8, 2). Odtąd włącza się ona do grona

Święta Maria Magdalena

Jego słuchaczy i wraz z innymi niewiastami troszczy się o wędrujących z Nim ludzi.
Po raz drugi wspominają o niej Ewangeliści pisząc, że była ona obecna podczas ukrzyżowania i śmierci Jezusa (Mk 15, 40; Mt 27, 56; J 19, 25) oraz zdjęcia Go z krzyża i pogrzebu. Maria Magdalena była jedną z trzech niewiast, które udały się do grobu, aby namaścić ciało Ukrzyżowanego, ale grób znalazły pusty (J 20, 1). Kiedy Magdalena ujrzała kamień od grobu odwalony, przerażona, że Żydzi zbezcześcili ciało ukochanego Zbawiciela, wyrzucając je z grobu w niewiadome miejsce, pobiegła do Apostołów i powiadomiła ich o tym. Potem sama ponownie wróciła do grobu Pana Jezusa. Zmartwychwstały Jezus ukazał jej się jako ogrodnik (J 20, 15). Ona pierwsza powiedziała Apostołom o Chrystusie, że On żyje (Mk 16, 10; J 20, 18).

Nie wiemy, co św. Łukasz miał na myśli, kiedy napisał o Marii Magdalenie, że Pan Jezus wypędził z niej siedem złych duchów. Św. Grzegorz I Wielki utożsamiał Marię Magdalenę z jawnogrzesznicą, o której na innym miejscu pisze tenże Ewangelista (Łk 7, 36-50), jak też z Marią, siostrą Łazarza, o której pisze św. Jan, że podobnie jak jawnogrzesznica u św. Łukasza, obmyła nogi Pana Jezusa wonnymi olejkami (J 11, 2). Współcześni bibliści, idąc za pierwotną tradycją i za ojcami Kościoła na Wschodzie, uważają jednak, że imię Maria miały trzy niewiasty nie mające ze sobą bliższego związku. Dotąd tak w liturgicznych tekstach, jak też w ikonografii Marię Magdalenę zwykło się przedstawiać w roli Łukaszowej jawnogrzesznicy, myjącej nogi Pana Jezusa. Najnowsza reforma kalendarza liturgicznego wyraźnie odróżnia Marię Magdalenę od Marii, siostry Łazarza, ustanawiając ku ich czci osobne dni wspomnienia. Marię Magdalenę nieraz utożsamiano także z Marią Egipcjanką, nierządnicą (V w.), która po nawróceniu miała żyć jako pustelnica nad Jordanem.

Czytaj więcej...

101 rocznica Objawień Fatimskich. 13 lipca 2018

 

27 Zjazd Radia Maryja

 
W dniu 8 lipca 2018 roku wyjechała 53-osobowa grupa naszych pielgrzymów pod wodzą niestrudzonej Pani Zuzanny Czuchryty do Częstochowy na 27 Zjazd Radia Maryja.
Pogoda dopisała, humory też, a modliliśmy się za naszą Parafię i we własnych intencjach. Odbyliśmy też Drogę Krzyżową na murach Klasztoru Jasnogórskiego. 
W drodze powrotnej cały autokar był rozmodlony i rozśpiewany dzięki Pani Zofii Koput.
Dziękujemy. Do zobaczenia za rok.
                          Janusz Turski 

40 Lubelska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę

Idziemy z hasłem „Owocem Ducha jest miłość…” 👏

Podczas naszych rekolekcji w drodze będziemy „poznawać” Ducha Świętego. Konferencje w tym roku wygłosi „specjalista” od duchowości męskiej – ks. dr hab. Adam Rybicki z Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II.

Zapisy:
- od 24 czerwca w parafiach
- od 25 lipca - w sekretariacie pielgrzymki, pod Archikatedrą Lubelską

Koszty udziału : 
BEZ ZMIAN - 75 zł! od osoby

Zniżki dla rodzin:
- 120 zł - 2os z jednej rodziny
- 160 zł - 3os i więcej z jednej rodziny

Nie możesz iść do Częstochowy? Powierz swoją intencję w ramach Funduszu „Idę z Tobą”. 
Szczegóły: http://pielgrzymka.lublin.pl/informacje/ide-z-toba oraz w sekretariacie pielgrzymki.

Żywa lekcja historii

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Kurowie są regularnie zaznajamiani z naszą lokalną historią. We czwartek 14 czerwca napotkaliśmy klasę II b z Panią Elżbietą Pacochą pod figurą upamiętniającą ofiary z naszej miejscowości  poległe w czasie II Wojny Światowej. 

101 rocznica Objawień Fatimskich. 13 czerwca 2018

 

Oktawa Bożego Ciała 2018

 

Msza św. na cmentarzu grzebalnym 2.06.2018

 

Chronologia inwestycji ogrzewania kościoła

KURÓW MIASTO PIRAMOWICZA

Wszyscy Dobrodzieje i Darczyńcy z kraju oraz z zagranicy, którzy chcieliby wspomóc naszą wspólną inwestycję, mogą wpłacać ofiary na poniższy rachunek: 
Parafia Rzymsko-Katolicka pw. NMP i Św. Michała Archanioła
ul. Lubelska 6, 24-170 KURÓW
78 8732 0000 0000 6510 2000 0001
Dla osób dokonujących przelewów z zagranicy:
Swift Code: POLUPLPR
IBAN: PL 
 
5 marca 2018. Zakupiliśmy urządzenie do czyszczenia posadzki.
 

Czytaj więcej...

Liturgia dnia

LUMEN TV

WEBCAM

 

 Z kalendarza

Nie ma żadnych świąt w najbliższym czasie

Licznik

Dzisiaj 79

Wczoraj 152

W tym tygodniu 905

W tym miesiącu 3071

Wszystkie 536385

Kubik-Rubik Joomla! Extensions

Klucze dla kamieniarzy

Kościelny:

tel. 508321024