Get Adobe Flash player

Sprzątanie kościoła

W bieżącym tygodniu do sprzątania kościoła zapraszamy mieszkańców Kurowa z ul. Blich i Słonecznej w sobotę godz. 8.00

----------------------------------------------------------------- 

25 lipca wspominamy: Św. Jakub Starszy, Apostoł

Święty Jakub Większy       Wśród apostołów było dwóch Jakubów. Dla odróżnienia nazywani są Większym i Mniejszym albo też Starszym i Młodszym. Prawdopodobnie nie chodziło w tym wypadku o ich wiek, ale o kolejność przystępowania do grona Apostołów. Rozróżnienie to wprowadził już św. Marek (Mk 15, 40). Imię Jakub pochodzi z hebrajskiego "skeb", oznaczającego "chronić" - a zatem znaczy "niech Jahwe chroni". Etymologia ludowa tłumaczy to imię jako "pięta". Według Księgi Rodzaju, kiedy Jakub, wnuk Abrahama, rodził się jako bliźniak Ezawa, miał go trzymać za piętę (Rdz 25, 26).
Św. Jakub Większy jest tym, który jest wymieniany w spisie Apostołów wcześniej - był powołany przez Jezusa, razem ze swym bratem Janem, jako jeden z Jego pierwszych uczniów (Mt 4, 21-22): święci Mateusz i Łukasz wymieniają go na trzecim miejscu, a święty Marek na drugim. Jakub i jego brat Jan byli synami Zebedeusza. Byli rybakami i mieszkali nad jeziorem Tyberiadzkim. Ewangelie nie wymieniają bliżej miejscowości. Być może pochodzili z Betsaidy, podobnie jak święci Piotr, Andrzej i Filip (J 1, 44), gdyż spotykamy ich razem przy połowach. Św. Łukasz zdaje się to wprost narzucać, kiedy pisze, że Jan i Jakub "byli wspólnikami Szymona - Piotra" (Łk 5, 10). Matką Jana i Jakuba była Salome, która należała do najwierniejszych towarzyszek wędrówek Chrystusa Pana (Mk 15, 40; Mt 27, 56).

Czytaj więcej...

25 lipca wspominamy: Św. Krzysztof opiekun kierowców i pielgrzymów

   
Święty Krzysztof     Imię Krzysztof wywodzi się z języka greckiego i oznacza tyle, co "niosący Chrystusa". O życiu św. Krzysztofa brak pewnych wiadomości. Według późniejszych, ale prawdopodobnych świadectw, opartych na tradycji, św. Krzysztof miał pochodzić z Małej Azji, z prowincji rzymskiej Licji. Tam miał ponieść śmierć męczeńską za panowania cesarza Decjusza ok. 250 roku. Jest jednym z Czternastu Wspomożycieli, czyli szczególnych patronów.
Najstarszym dowodem kultu św. Krzysztofa z Licji jest napis z roku 452, znaleziony w Haidar-Pacha, w Nikomedii, w którym jest mowa o wystawionej ku czci Męczennika bazylice w Bitynii. Dowodzi to niezawodnie, że w tym czasie Święty odbierał szczególną cześć w Nikomedii i w Bitynii. Jest także podana wzmianka, że w synodzie w Konstantynopolu w 536 roku brał udział niejaki Fotyn z klasztoru św. Krzysztofa, co również potwierdza kult Męczennika. Papież św. Grzegorz I Wielki (+ 604) pisze, że w Taorminie na Sycylii za jego czasów istniał klasztor pw. św. Krzysztofa.
Z powodu braku szczegółowych informacji o św. Krzysztofie, średniowiecze na podstawie imienia "niosący Chrystusa" stworzyło popularną legendę o tym świętym. Według niej pierwotne imię Krzysztofa miało brzmieć Reprobus (z greckiego Odrażający), gdyż miał on mieć głowę podobną do psa. Wyróżniał się za to niezwykłą siłą. Postanowił więc oddać się w służbę najpotężniejszemu na ziemi panu. Służył najpierw królowi swojej krainy. Kiedy przekonał się, że król ten bardzo boi się szatana, wstąpił w jego służbę. Pewnego dnia przekonał się jednak, że szatan boi się imienia Chrystusa. To wzbudziło w nim ciekawość, kim jest ten Chrystus, którego boi się szatan. Opuścił więc służbę u szatana i poszedł w służbę Chrystusa. Zapoznał się z nauką chrześcijańską i przyjął chrzest. Za pokutę i dla zadośćuczynienia, że służył szatanowi, postanowił zamieszkać nad Jordanem, w miejscu, gdzie woda była płytsza, by przenosić na swoich potężnych barkach pielgrzymów, idących ze Wschodu do Ziemi Świętej.

Czytaj więcej...

Regał na zużyte znicze

   Na cmentarzu grzebalnym (przy bramie od strony Olesina) powstał regał, na którym możemy gromadzić zużyte znicze do powtórnego wykorzystania. 

Godny strój

 

Kościół jest miejscem skupienia na modlitwie.

 

Pan Jezus pragnie powitać Cię w godnym stroju.

Nie zakładaj do Świątyni ubrań zbyt krótkich, obcisłych, legginsów i obcisłych spodni, głębokich dekoltów.

Jeśli Ty ofiarujesz Bogu godny strój, On odda Tobie po stokroć więcej !

Przygotowania do 46. Lubelskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę

 

   3 sierpnia 2024 r. (sobota) z lubelskiej archikatedry wyruszy 46. Lubelska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę, która trwać będzie od 3 do 14 sierpnia 2024 r. (kolumna chełmska od 1 sierpnia). W drodze na Jasną Górę, pielgrzymom towarzyszyć będzie hasło: „Pokój i dobro”.

Partnerem pielgrzymki będzie Zakon Braci Mniejszych Kapucynów, który przeżywa jubileusz 300-lecia przybycia Zakonników do Lublina. Tegoroczne rekolekcje w drodze będą także czasem modlitwy o powołania do kapłaństwa i zakonów.

Zapisy: Od 16 czerwca br. (niedziela) rozpoczynają się zapisy w parafiach, które będą trwały do 28 lipca (niedziela). Można również zapisywać się przez stronę internetową Pielgrzymki – https://pielgrzymka.lublin.pl/ Od 29 lipca zapisy będą prowadzone w sekretariacie przed lubelską archikatedrą.

Procesja w Boże Ciało 2024

Pierwsza Komunia św. 2024

 

Liturgia dnia

LUMEN TV

logo lumen tv 200

Dofinansowanie projektu

 

Darowizny dla Parafii

Wpłat dokonujemy na poniższy rachunek:

78 8732 0000 0000 6510 2000 0001

WEBCAM

 

watykan.jpg - 13,47 kB

 

 

Z kalendarza

Nie ma żadnych świąt w najbliższym czasie

Licznik

Dzisiaj 623

Wczoraj 469

W tym tygodniu 1999

W tym miesiącu 13001

Wszystkie 1112949

Currently are 7 guests and no members online

Kubik-Rubik Joomla! Extensions

Klucze dla kamieniarzy

Kościelny:

tel. 508321024