1.

W związku ze zmianą czasu z zimowego na letni od miesiąca kwietnia Msze św. w dni powszednie są sprawowane o godz. 18.00.

2.

Nastąpiła również zmiana godzin w kancelarii parafialnej. Po południu kancelaria jest czynna w godz. 18.30-19.00.

-----------------------------------------------------------------

Sprzątanie kościoła

W bieżącym tygodniu do sprzątania kościoła zapraszamy mieszkańców Płonek - Stara Wieś  (kolejna część, sobota godz. 8).

-----------------------------------------------------------------

24 kwietnia wspominamy: Św. Jerzy, męczennik

Święty Jerzy

Jerzy pochodził z Liddy (Azja Mniejsza). Zachowały się o nim nikłe dane biograficzne, jednak są bardzo liczne i wczesne dowody kultu Świętego. Jego ojcem miał być Pers - Geroncjusz. Syn miał być uproszony przez rodziców w późnej ich starości długą modlitwą. Jerzy jako ochotnik wstąpił do legionów rzymskich. Doszedł do rangi wyższego oficera (trybuna?). Podczas prześladowań za czasów Dioklecjana jako chrześcijanin odmówił złożenia ofiary bóstwom rzymskim (305?). Rozdał wcześniej całą swą majętność ubogim. Poddano go okrutnym i długim męczarniom - według niektórych tekstów trwały one aż 7 lat. Przybijano go do krzyża, torturowano na katowskim kole. Umęczono go w Diospolis na terenie Palestyny.
Okrucieństwo zastosowane wobec św. Jerzego musiało być wyjątkowe, skoro wśród tak ogromnej liczby męczenników, którzy wówczas zginęli za wiarę, jemu nadano tytuł Wielkiego Męczennika. Jego kult na Wschodzie był tak popularny, że zajmował pierwsze miejsce po Najświętszej Pannie Maryi i św. Michale. W samym Egipcie i na Cyprze wzniesiono ku jego czci 60 kościołów, a nie było ani jednej świątyni bez jego wizerunku. W Jerozolimie już w wieku IV istniał kościół, a od wieku VI również klasztor ku jego czci. Podobny kościół i klasztor powstały w wieku VI w Jerychu. W Etiopii (Abisynii) do dzisiaj jego kult jest bardzo żywy. Na Kaukazie cała prowincja otrzymała jego nazwę (Georgia - Gruzja). Do kultu i legendy o Świętym przyczyniły się wyprawy krzyżowe, z których jedna stacjonowała pod Liddą. Za swego patrona uznają go: Anglia, Holandia, Niemcy, Szwecja i Litwa; archidiecezja białostocka i wileńska oraz diecezja pińska; miasta - między innymi Ferrara i Neapol. Pod wezwaniem św. Jerzego powstało wiele bractw rycerskich oraz zgromadzeń zakonnych. Stał się patronem rycerzy, żołnierzy, ludzi mających związek z bronią i walką - rusznikarzy, zbrojmistrzów, puszkarzy, kawalerzystów, wojsk pancernych, a także rolników, skautów i harcerzy. Jest orędownikiem podczas epidemii, zwłaszcza trądu, oraz w chorobach skóry.

Czytaj więcej...

Poświęcenie pól 22-27.04.2024

Poświęcenie pól rozpoczyna się o godz. 19.00.

Prosimy o transport 15 minut wcześniej.

Poniedziałek (22.04)                              Płonki - Górna Droga
Wtorek (23.04) Płonki - Droga Wąwolnicka
Środa (24.04) Kurów - ul. Fabryczna
Czwartek (25.04) Płonki - Stara Wieś
Piątek (26.04) Olesin
Sobota (27.04) Kurów - kościół

--------------------------------------------------------------

Bierzmowanie 2024

Tydzień modlitw o powołania do kapłaństwa i życia konsekrowanego 21.04-27.04.2024

Czwarta niedziela wielkanocna – 21 kwietnia 2024 r. – nazywana Niedzielą Dobrego Pasterza jest przeżywana w Kościele katolickim jako Światowy Dzień Modlitw o Powołania. W Kościele w Polsce rozpocznie ona Tydzień Modlitw o Powołania do szczególnej służby w Kościele.

Z okazji 61. Światowego Dnia Modlitw o Powołania – 2024 r. opublikowane zostało Orędzie Ojca Świętego Franciszka zatytułowane: Powołani, by siać nadzieję i budować pokój

Światowy Dzień Modlitw o Powołania to inicjatywa papieża Pawła VI, będąca odpowiedzią na utrzymujący się już wówczas spadek powołań. Po raz pierwszy był on obchodzony 12 kwietnia 1964 roku. W tym dniu wierni modlą się w intencji powołań do życia kapłańskiego, konsekrowanego i misyjnego, rozważają też papieskie orędzie przygotowane na ten czas.

logo lumen tv 200

Dofinansowanie projektu

Darowizny dla Parafii

Wpłat dokonujemy na poniższy rachunek:

78 8732 0000 0000 6510 2000 0001

Wielkanoc
(niedziela, 31, marzec 2024, 25 dni temu)
Wniebowstąpienie
(czwartek, 09, maj 2024, za 14 dni)
Zielone Świątki
(niedziela, 19, maj 2024, za 24 dni)
Zielone Świątki (poniedziałek)