Organizacje

Koło Przyjaciół Radia Maryja

W naszej Parafii  istnieje Koło Przyjaciół Radia Maryja. Założone z inicjatywy ks. kanonika Edwarda Kozakiewicza, funkconuje od 16 maja 2001r.
Głównym celem Koła jest ewangelizacja i formacja. Należy do niego około 60 osób.
Spotykamy się co miesiąc 16 dnia każdego miesiąca na adoracji Najświętszego Sakramentu, godzinę przed Mszą Św. :
latem godz. 1700   wystawienie Najświętszego Sakramentu
         godz. 1800   Msza Św.
zimą  godz. 1600   wystawienie Najświętszego Sakramentu
         godz. 1700   Msza Św.
Modlimy się za Ojczyznę, za Papieża, za księży pracujących w naszej parafii i za wszystkich członków Koła i ich Rodziny.
Zapraszamy wszystkich mieszkańców Parafii do wspólnej modlitwy.
16 dzień miesiąca to dzień wyboru naszego Rodaka Jana Pawła II  na Stolicę Piotrową.

KSM

„Zasadniczym celem Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży jest kształtowanie dojrzałych chrześcijan oraz aktywne uczestnictwo we wspólnocie i misji Kościoła przez szerzenie i upowszechnianie katolickich wartości i zasad we wszystkich dziedzinach życia, zwłaszcza społecznego i kulturalnego.” (Statut KSM, par. 13)

KSM zrzesza młodych ludzi w wieku od 14 do 30 lat, pragnących twórczo i aktywnie wykorzystać swoją młodość. KSM to także najlepszy sposób, by odnaleźć swoje miejsce nie tylko w grupie rówieśników w szkole bądź parafii, ale w Stowarzyszeniu tworzącym w Polsce jedną wielką rodzinę. Rodzinę ludzi młodych, gotowych całym swoim życiem „służyć Bogu, Kościołowi i Ojczyźnie”

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży, spotkania odbywają się w każdą środę o  godz. 18.00 w salce na plebanii.

Zapraszamy wszystkich młodych do udziału w środowych spotkaniach KSM!

Ministranci

Ministrant jest POMOCNIKIEM przy sprawowaniu Mszy świętej i podczas innych nabożeństw liturgicznych.
Nazwa pochodzi od ministrare" znaczy "służyć". Służymy Bogu, kiedy przyczyniamy się do tego, aby liturgia była piękna.
Ministrant usługuje księdzu, gdy przygotowany jest ołtarz i dary ofiarne potrzebne do ofiary Mszy świętej. Pomaga również po zakończeniu Mszy świętej.

Ministranci naszej parafii:

Wojciech Haba

Franciszek Stachowiak

Maksymilian Łubek

Bardzo serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych do służby ministranckiej. Zbiórki w soboty o godz. 10.00.

Kółka różańcowe

Założycielką Żywego Różańca była Paulina Jaricot (1799-1862), córka francuskiego fabrykanta jedwabiu. Pierwszą jej inicjatywą było Dzieło Rozkrzewiania Wiary, stawiające sobie za cel wspieranie (w dużej części finansowe) misji katolickich.

W wieku 27 lat (1826 r.) Paulina Jaricot położyła podwaliny pod Żywy Różaniec, zrzeszenie liczące w chwili jej śmierci ok. 3 mln członków, które w roku 1827 otrzymało specjalne błogosławieństwo Ojca Świętego Leona XII.. W wizji założycielki członkowie Żywego Różańca mieli tworzyć grupy modlitewne wspierające działalność ewangelizacyjną i charytatywną Kościoła. Róże Żywego Różańca miały być zapleczem modlitewnym dla założonych przez nią dzieł. Tworzyła zatem grupy składające się z piętnastu osób, z których każda zobowiązała się codziennie odmówić dziesiątek różańca, rozważając "wylosowaną" co miesiąc tajemnicę. Członkowie "piętnastek" byli tak dobierani, aby w każdej znalazł się "ktoś dobry, średni i tacy, którzy mają tylko samą dobrą wolę... Piętnaście węgielków, jeden tylko jest rozżarzony, trzy lub cztery częściowo, pozostałe zaś wcale. Zbliżcie je do siebie - a powstanie żar".

Pierwszym dokumentem papieskim, zatwierdzającym stowarzyszenie i nadającym odpusty, był list apostolski Grzegorza XVI "Benedicentes" (27.01.1832). Ten sam papież na temat Żywego Różańca wypowiadał się jeszcze w roku 1835, gdzie wyjaśniał, że jeżeli jedna lub kilka osób, należących do Róży, opuszcza odmówienie swej Tajemnicy, inni członkowie tej Róży odmawiający wyznaczoną im tajemnicę, łask odpustowych nie tracą (za: Ks. Franciszek Nowakowski, Unia Żywego Różańca, Włocławek 1931, s.70). Po nim oficjalnie zabrał głos Pius IX w liście apostolskim "Quod iure hagreditario" (7.08.1877), ustanawiając zasady organizacyjne Stowarzyszenia Żywego Różańca. Każdy z następnych papieży w oficjalnych dokumentach oraz nauczaniu wyjaśniał i podkreślał wagę tej modlitwy, zachęcając do jej rozwoju. Warto tutaj wspomnieć, że do czasu Leona XIII (+1903), 35 papieży wydało 135 listów apostolskich, zachęcając do odmawiania różańca. Papieże naszego stulecia czynią to jeszcze częściej. Ostatnim dokumentem papieskim jest list apostolski "Rosarium Virginis Mariae" z dn. 16.10.2002 r. Ojciec Święty Jan Paweł II zainicjował tym listem obchody Roku Różańca Świętego w całym Kościele (16.10.2002 - 16.10.2003 r.).

Na terenie naszej parafii  funkcjonuje  9  Kółek  Różańcowych.

Męskie:

·Kółko Różańcowe z ulicy Kowalskiej -  zelator Jan Bolesławski

·Kółko Różańcowe  Szumów - zelator Adam Wawer

Żeńskie:

·Kółko Różańcowe z ulicy Lubelskiej – zelatorka Halina Furtak

·Kółko Różańcowe z ulicy Zielonej  - zelatorka Krystyna Cieplicka

·Kółko Różańcowe z ulicy 35- lecia PRL - zelatorka Elżbieta  Poniewierska

·Kółko Różańcowe Olesin - zelatorka Zuzanna Czuchryta

·Kółko Różańcowe z ulicy Kościuszki - zelatorka  Kazimiera Dudek

·Kółko Różańcowe z ulicy Głowackiego  -  zelatorka Sabina Kustra

·Kółko Różańcowe Szumów - zelatorka Maria Sułek

Zmiana Tajemnic Różańcowych (wymiana kartek z Tajemnicami)  następuje w każdą pierwszą niedzielę miesiąca.