Ogłoszenia audio na Uroczystość świętych Apostołów Piotra i Pawła
-----------------------------------------------------------------
Sprzątanie kościoła
W bieżącym tygodniu do sprzątania kościoła zapraszamy mieszkańców ul. Głowackiego, strona od bloku do Orduna (sobota godz. 8).
-----------------------------------------------------------------
Niedziela inwestycyjna
Najbliższa niedziela 6 lipca jest kolejną niedzielą inwestycyjną. Zebrane ofiary zostaną tradycyjnie przeznaczone na inwestycje w naszej wspólnocie.
1 lipca wspominamy: Św. Otton z Bambergu, biskup
Otton urodził się ok. 1060 r. w Szwabii, w rodzinie szlacheckiej. Do Polski przybył jako kleryk w orszaku opata Henryka z Würzburga, który został później arcybiskupem gnieźnieńskim. W Polsce Otton przebywał dłuższy czas, zapoznał się tu dobrze z językiem i miejscowymi obyczajami. Prowadził szkołę w Gnieźnie. W młodym wieku był kapelanem na dworze księcia Władysława Hermana (1079-1102). Przybył tam, aby pertraktować w sprawie małżeństwa księcia polskiego z Judytą Salijską, siostrą cesarza Henryka IV. Był już wtedy kapłanem i wpływową osobą (1088). Został też kapelanem księżnej.
Po pewnym czasie powrócił jednak do Niemiec. Został kanclerzem Henryka IV. Cesarz powierzył mu wykończenie katedry Najświętszej Maryi Panny w Spirze (niem. Speyer, jedno z najstarszych miast niemieckich, leżące nad Renem w pobliżu Karlsruhe). W grudniu 1102 roku Otton został mianowany biskupem Bambergu. 1 lutego 1103 r. mimo ciężkiej zimy Otton wszedł do swego miasta boso i w szacie pokutnej, co wywarło duże wrażenie na wiernych. Musiał się wyróżniać wśród biskupów niemieckich dużym taktem i zmysłem politycznym, skoro jemu właśnie powierzono bardzo delikatną misję pokojową między Henrykiem IV a papieżem Paschalisem II (1105). Dla zatwierdzenia swojej nominacji Otton udał się do Anagni we Włoszech, gdzie z rąk papieża otrzymał sakrę biskupią (1106). Na sejmie niemieckim w Würzburgu Otton został ponownie delegowany do Rzymu dla załatwienia spornych spraw między Henrykiem V a papieżem Kalikstem II (1121). W dużej mierze także zasługą Ottona było doprowadzenie do tzw. konkordatu wormackiego (1122). Na jego mocy cesarz zrzekł się inwestytury przez wręczanie oznak władzy biskupiej, pierścienia i pastorału, a Kościołowi zostawił wolny wybór. Jednak w Niemczech wybór biskupa miał się odtąd odbywać w obecności cesarza. Biskupi elekci mieli w Niemczech otrzymywać regalia w postaci berła przed konsekracją, poza Niemcami w cesarstwie - wkrótce po konsekracji.
47. Lubelska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę
Lubelska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę to wydarzenie, które od 47 lat mobilizuje tych, którzy chcą przeżyć szczególne rekolekcje w drodze, gdzie można połączyć trudy marszu z modlitwą w niezliczonych intencjach. W drodze na Jasną Górę, przyświecać nam będzie hasło: „Świadkowie Nadziei” nawiązując do Roku Jubileuszowego. Partnerem pielgrzymki będzie Katolicki Uniwersytet Lubelski. Będziemy rozważać różne aspekty nadziei w nawiązaniu do nauczaniu Św. Jana Pawła II, który odszedł do Pana 20 lat temu. Trwają już zapisy w parafiach.
.
Remont bramy
W związku z rozpoczęciem remontu bramy głównej, wejście na plac przy kościele możliwy jest przez boczne furty.