Get Adobe Flash player

23 października wspominamy: Święty Jan Kapistran, prezbiter

Święty Jan Kapistran

      Jan urodził się 24 czerwca 1386 r. w Capestrano. Pierwsze nauki pobierał w domu ojcowskim. Ojca było bowiem stać na utrzymanie nauczyciela, który pełnił równocześnie obowiązki guwernera. W latach 1405-1411 Jan studiował prawo na uniwersytecie w Perugii. Po ukończonych studiach pełnił urząd doradcy i kancelisty na dworze króla neapolitańskiego.
W roku 1413 z ramienia króla Neapolu, Władysława Andegaweńskiego, namiestnikiem Perugii został Coluccio z Chieti. Do pomocy dobrał on sobie 6 administratorów, po jednym nad każdym okręgiem. Wśród nich znalazł się młody Kapistran. Miał wówczas 26 lat. Jednak w dwa lata potem wybuchła wojna (1415). Jan został uwięziony. Początkowo usiłował zbiec z więzienia i byłoby się to udało, gdyby sznur, zrobiony z bielizny i ubrania, nie zerwał się. Jan spadł na dół i boleśnie się potłukł. Został pochwycony i był tym pilniej strzeżony. Długie miesiące spędzone w potwornych warunkach i w zupełnym opuszczeniu otworzyły mu oczy. Zaczął oddawać się żarliwej modlitwie. Postanowił po wyjściu z więzienia poświęcić się na wyłączną służbę Bożą. Według jego zeznań w więzieniu pewnego dnia pojawił mu się św. Franciszek z Asyżu i zachęcił go, by po uwolnieniu wstąpił do grona jego duchowych synów.
Po złożeniu odpowiednio wysokiego okupu Jan wyszedł na wolność. Postanowił wypełnić natychmiast złożony Panu Bogu ślub. Aby to było możliwe, musiał zrezygnować z życia rodzinnego, do którego wcześnie się sposobił. Hagiografowie nie są w tej sprawie zgodni. Jedni podają, że zerwał zaręczyny, inni - że był już żonaty, ale małżeństwo było non consumatum, więc uzyskał od niego dyspensę papieską.
W czasie studiów filozoficznych i teologicznych Jan Kapistran zetknął się ze św. Bernardynem ze Sieny, który wówczas był w klasztorze jego nauczycielem. Odtąd przyjaźnili się aż do śmierci. Św. Bernardyn właśnie wtedy przeprowadzał dzieło reformy zakonu franciszkańskiego. Poznał się rychło na Janie Kapistranie i mianował go zaraz po święceniach kapłańskich kaznodzieją zakonu. Odtąd Jan za przykładem swojego mistrza przebiegał wioski i miasta Włoch, głosząc konieczność poprawy życia i nawołując do pokuty. Wszędzie też, gdzie tylko nadarzyła się okazja, zakładał klasztory obserwantów według reformy św. Bernardyna.

Czytaj więcej...

Msza św. na cmentarzu. 28 września 2019

Wąwolnica 2019

   Tegoroczna piesza pielgrzymka do Wąwolnicy wystartowało o godz. 7.00 spod bram naszego kościoła. Po błogosławieństwie ks. proboszcza Stanisława Stępnia i życzeniach dobrej drogi, udalismy się w trasę pod opieką ks. wikariusza Mariusza Szymaniaka. Mimo upału i zmęczenia połykaliśmy dzielnie kolejne kilometry. W tym roku nasza grupa liczyła 430 osób. Radośni i z pieśnią na ustach dotarliśmy do celu po 4 godzinach. Tu każdy mógł się pokłonić cudownej figurce Matki Boskiej Kębelskiej i prosić o łaski dla siebie, znajomych i parafii.

   Ja miałem możność spotkać się z głównym celebrantem uroczystej sumy ks. biskupem sandomierskim Krzysztofem Nitkiewiczem, który przekazał serdeczne pozdrowienia dla naszej parafii. Do zobaczenia za rok.

 Janusz Turski

O zachowaniu się w kościele ... 9 zasad uczestniczącego w katolickiej Mszy św.

 
1. Zachowaj rozmowy na później - podczas liturgii, wokół ciebie ludzie modlą się i słuchają jedynie głosu Boga. Słowo Boga zostaje odczytane, a modlitwy zostają we wspólnocie podczas mszy. Są to rzeczy, które wierni pragną usłyszeć, jeśli rozmawiasz, zakłóci to zdolność skupienia się na Bogu osób wokół ciebie. 
 
2. Ustaw swój telefon na tryb samolotowy i trzymaj w kieszeni - oczywiście, nie jesteś w samolocie, tylko w kościele. Jednak to coś więcej niż zwykły budynek. To miejsce święte, oddzielone, służące do czczenia Boga. Wyciszenie telefonu pomoże uniknąć ci zawstydzających zakłóceń podczas tych cichszych części mszy. W dzisiejszym świecie trudno nam nawet przez godzinę nie patrzeć na nasze telefony, ale z szacunku i czci, proszę, postaraj się powstrzymać od pisania czy używania Internetu, kiedy jesteś w domu Boga.
 
3. Proszę, podejdź po błogosławieństwo, ale nie Komunię Świętą - możesz być zaproszony, aby podczas Komunii Świętej podejść do kapłana i otrzymać błogosławieństwo. Żeby to zrobić, skrzyżuj ręce na piersi, aby ksiądz (tylko ksiądz może udzielić błogosławieństwa w ten sposób) wiedział, że nie podchodzisz po Komunię. Możesz też w tym czasie pozostać w ławce i modlić się. Jest wiele powodów, dla których Kościół prosi osoby, które jeszcze nie otrzymały pierwszej Komunii Świętej, by nie brały udziału w tym świętym sakramencie. Katolicy głęboko wierzą, że Eucharystia jest ciałem, krwią, duszą i boskością Jezusa Chrystusa. Proszę, uszanuj ich wierzenia poprzez nieprzyjmowanie komunii w tym czasie.
 
4. Wypluj gumę, a przekąski zostaw na później - w domu Boga najlepiej zrezygnować z przekąsek, aż do zakończenia liturgii. Jedzenie może bardzo przeszkadzać, kiedy inni próbują utrzymać modlitewne skupienie.
 
5. Nie musisz zgadywać, co się dzieje - możesz śledzić wspólnie mszał. Przeważnie w ławce znajdziesz książeczkę, w której zawarte są czytania, modlitwy i pieśni. A to wszystko, byś mógł śledzić przebieg mszy.
 
6. Siedź. Stań. Klęcz. Powtórz - w tym przypadku najlepiej śledzić osoby obok ciebie i naśladować ich zachowanie.
 
7. Dzieci są mile widziane we wspólnocie, ale bądź świadom ich zachowań - większość osób lubi widok maluchów i dzieci na mszy. Małe zamieszanie, płacz i hałas to nieodzowny element, jeśli chodzi o dzieci. Jeżeli jednak twoje dziecko za często zakłóca spokój, to najlepiej zabrać je na tył kościoła. Pamiętaj, mimo że inni myślą, że jest ono urocze, jest to czas modlitwy i skupienia się na Bogu.
 
8. Ubierz się odpowiednio - w naszej kulturze hołdującej wygodzie i swobodzie czasem zapominamy, że nie powinniśmy wszędzie nosić spodni do dresów i japonek. Jest wiele ważnych wydarzeniach, na których obowiązują pewne zasady, jeśli chodzi o ubiór. Katolicka msza to jedno z nich. Twoje ubrania nie muszą być wyszukane, ale powinny być skromne i wyrażające szacunek dla atmosfery modlitewnej.
 
9. Poczekaj, aż ksiądz wyjdzie, zanim opuścisz kościół po mszy, zaczniesz rozmawiać czy wyjmować telefon - prawdopodobnie zobaczysz ludzi zaczynających wychodzić i przygotowujących swoje rzeczy od razu po komunii, ale to nie oznacza, że nadszedł czas wyjścia. Prawidłowe postępowanie to zaczekać, aż ksiądz wyjdzie i wtedy można iść za jego przykładem.

Pielgrzymka na Pomorze

   W dniach 15-18 sierpnia 2019 nasi parafianie odbyli pielgrzymkę na Pomorze. Pod przewodnictwem Pani Anny Czuchryty zebrała się 61-osobowa grupa pątników. Odwiedziliśmy Włocławek i miejsce tragicznej smierci ks. Jerzego Popiełuszki. Póżniej był Toruń i Msza św. w Bazylice Nowej Ewangelizacji. W słynnej zaś Katedrze Oliwskiej wysłuchaliśmy koncertu organowego. Następnym punktem programu była miejscowość Swarzewo, gdzie znajduje się figurka Matki Bożej Królowej Polskiego Morza. Ostatniego dnia przybyliśmy do Gietrzwałdu, gdzie w tutejszej Bazylice uczestniczyliśmy we Mszy św. 

   Przez cały czas była piękna pogoda. Radośni i opaleni wróciliśmy w póżnych godzinach nocnych w niedzielę.

Janusz Turski

41. Lubelska Piesza Pielgrzymka Na Jasną Górę

Lubelska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę to wydarzenie, które od dziesiątków lat mobilizuje tych, którzy chcą przeżyć szczególne rekolekcje w drodze, gdzie można połączyć trudy marszu z modlitwą w niezliczonych intencjach. W tym roku wyruszyliśmy już 41. raz, przyświeca nam będ  hasło: „Owocem Ducha jest miłość.”

Wyjście z Lublina odbyło się 3 sierpnia po Mszy św. na placu przed archikatedrą o godzinie 8.30. Lubelska Pielgrzymka przez kilka dni pójdzie w trzech kolumnach, wszyscy pielgrzymi połączą się w połowie drogi na Świętym Krzyżu. Wcześniej, bo już 1 sierpnia, wyszli w trasę pątnicy z Chełma. Z główną kolumną Pielgrzymki połączą się 6 sierpnia w Annopolu. Wędrówka potrwa 12 dni. Do Częstochowy dotrzemy 14 sierpnia. Pielgrzymka liczy w sumie 19 grup. Pątnicy mają do przejścia około 320 kilometrów.

Konferencje w czasie rekolekcji w drodze wygłosi br, Szymon Janowski – kapucyn, odpowiedzialny za spotkanie młodych GOLGOTA MŁODYCH.

Pielgrzymka jest aktem religijnym o charakterze pokutnym. Są to rekolekcje w drodze. Cechuje ją duch modlitwy, miłości chrześcijańskiej, mężne znoszenie trudów i przestrzeganie porządku.

 Na trasie tegorocznej pielgrzymki tradycyjnie juz spotkać można pątników z naszej parafii.

Liturgia dnia

LUMEN TV

WEBCAM

Transmisja

niedzielnej Mszy św. 

godz. 10.30

(należy kliknąć w poniższą grafikę}

 

watykan.jpg - 13,47 kB

 

 

Z kalendarza

I Niedziela Adwentu
(niedziela, 01, grudzień 2019, za 39 dni)
II Niedziela Adwentu
(niedziela, 08, grudzień 2019, za 46 dni)

Licznik

Dzisiaj 30

Wczoraj 75

W tym tygodniu 214

W tym miesiącu 2394

Wszystkie 619483

Currently are one guest and no members online

Kubik-Rubik Joomla! Extensions

Klucze dla kamieniarzy

Kościelny:

tel. 508321024