20 maja wspominamy: Św. Bernardyn ze Sieny, prezbiter

Święty Bernardyn ze Sieny

Bernardyn urodził się w rodzinie szlacheckiej 8 września 1380 r. w Massa Marittima (nieopodal Sieny w Toskanii), kilka miesięcy po śmierci najsłynniejszej sienenki, św. Katarzyny, tercjarki dominikańskiej. Kiedy miał zaledwie 3 lata, stracił matkę, trzy lata później został osierocony także przez ojca, który był gubernatorem miasteczka. Na wychowanie wziął go do siebie zamożny stryj, zamieszkały w Sienie, który opłacił mu naukę. W szkole parafialnej ukończył nauki podstawowe, a w latach 1396-1399 studiował prawo na uniwersytecie w Sienie. Równocześnie studiował Pismo święte i teologię. Po otrzymaniu licencjatu z prawa kanonicznego zapisał się do Konfraterni Najświętszej Maryi. Celem tego bractwa było wewnętrzne doskonalenie się oraz posługiwanie chorym w czasie zarazy. W czasie epidemii dżumy Bernardyn, wspomagając innych, sam się zaraził i cudem wyszedł z choroby. Później opiekował się swoją niewidomą 90-letnią stryjenką.

Czytaj więcej...

Sprzątanie kościoła

W bieżącym tygodniu kościół sprzątają: Kurów ul. Głęboka ( sobota po Mszy św. porannej).

Parafialny Zespół Synodalny

Dnia 7 marca 2022 r. odbyło się pierwsze zebranie Parafialnego Zespołu Synodalnego. Obrady prowadzone były przez Ks. Proboszcza Stanisława Stępnia. Wzięło w nim udział wzięło 8 członków PZS. Ksiądz Proboszcz przedstawił cele i zadania Synodu, oraz sposoby działania PZS. Na podstawie przekazanych przez Ks. Proboszcza informacji zebrani członkowie Parafialnego Zespołu Synodalnego udzielali odpowiedzi na pytania synodalne. Na ich podstawie, zostanie opracowana synteza diecezjalna.
Prace PZS są w toku, w związku z tym zaplanowane zostały kolejne spotkania PZS.synod1.jpg

Na kolejnym spotkaniu 22 marca Parafialny Zespół Synodalny kontynuował redagowanie odpowiedzi na kolejne pytania synodalne.

Dofinansowanie projektu

Darowizny dla Parafii

Wpłat dokonujemy na poniższy rachunek:

78 8732 0000 0000 6510 2000 0001

Wniebowstąpienie
(czwartek, 26, maj 2022, za 5 dni)
Zielone Świątki
(niedziela, 05, czerwiec 2022, za 15 dni)
Zielone Świątki (poniedziałek)
(poniedziałek, 06, czerwiec 2022, za 16 dni)