2 lutego: Święto Ofiarowania Pańskiego (Matki Bożej Gromnicznej)

Nazwa dzisiejszego święta wywodzi się od dwóch terminów greckich: Hypapante oraz Heorte  ton Katharismou, co oznacza święto spotkania i oczyszczenia. Oba te święta były głęboko zakorzenione w tradycji Starego Testamentu.
Na pamiątkę ocalenia pierworodnych synów Izraela podczas niewoli egipskiej, każdy pierworodny syn u Żydów był uważany za własność Boga. Dlatego dnia 40 po jego urodzeniu należało syna zanieść do świątyni w Jerozolimie, złożyć go w ręce kapłana, a następnie wykupić za symboliczną opłatą 5 syklów. Równało się to zarobkowi 20 dni prac. (1 sykl albo szekel to 4 denary lub drachmy, czyli zapłata za 4 dni pracy robotnika niewykwalifikowanego). Równocześnie z obrzędem ofiarowania i wykupu pierworodnego syna łączyła się ceremonia oczyszczenia matki dziecka. Z tej okazji matka była zobowiązana złożyć ofiarę z baranka, a jeśli jej na to nie pozwalało zbyt wielkie ubóstwo, to przynajmniej ofiarę z dwóch synogarlic lub gołębi. Fakt, że Maryja i Józef złożyli synogarlicę, świadczy, że byli bardzo ubodzy.
Uroczystość Ofiarowania Pańskiego przypada czterdziestego dnia po Bożym Narodzeniu. Jest to pamiątka ofiarowania Pana Jezusa w świątyni jerozolimskiej i dokonania przez Matkę Bożą obrzędu oczyszczenia. Święto Ofiarowania jest związane z tajemnicą Narodzenia Pańskiego i dlatego jeszcze dziś wolno śpiewać kolędy.

Czytaj więcej...

Nekrologi

Odeszła do domu Ojca:  ś.p.  KRYSTYNA KOZIŃSKA,   l. 75, z Kurowa, ul. Zacisze.

Msza św. pogrzebowa zostanie odprawiona w piątek 3.02.2023,  o godz. 13.00.

Pół godziny przed Mszą św. - Różaniec pogrzebowy.

-------------------------------------------------------------------------------

Niedziela inwestycyjna

Najbliższa niedziela 5 lutego jest kolejną niedzielą inwestycyjną. Zebrane ofiary zostaną tradycyjnie wykorzystane na parafialne inwestycje.

Sprzątanie kościoła

W bieżącym tygodniu kościół sprzątają: Wólka Nowodworska ( sobota po Mszy św. porannej ).

Parafialny Zespół Synodalny

Dnia 7 marca 2022 r. odbyło się pierwsze zebranie Parafialnego Zespołu Synodalnego. Obrady prowadzone były przez Ks. Proboszcza Stanisława Stępnia. Wzięło w nim udział wzięło 8 członków PZS. Ksiądz Proboszcz przedstawił cele i zadania Synodu, oraz sposoby działania PZS. Na podstawie przekazanych przez Ks. Proboszcza informacji zebrani członkowie Parafialnego Zespołu Synodalnego udzielali odpowiedzi na pytania synodalne. Na ich podstawie, zostanie opracowana synteza diecezjalna.
Prace PZS są w toku, w związku z tym zaplanowane zostały kolejne spotkania PZS.synod1.jpg

Na kolejnym spotkaniu 22 marca Parafialny Zespół Synodalny kontynuował redagowanie odpowiedzi na kolejne pytania synodalne.

Dofinansowanie projektu

Darowizny dla Parafii

Wpłat dokonujemy na poniższy rachunek:

78 8732 0000 0000 6510 2000 0001

Wielki Post (pierwsza niedziela)
(niedziela, 26, luty 2023, za 24 dni)