Get Adobe Flash player

8 sierpnia wspominamy: Św. Dominik Guzman, prezbiter

Święty Dominik Święty Dominik urodził się około 1170 roku w Caleruega w Hiszpanii. Pochodził ze znakomitego rodu kastylijskiego Guzmanów. Jego ojcem był Feliks Guzman, a matką - bł. Joanna z Azy. Miał dwóch braci - bł. Manesa (który wstąpił potem do założonego przez Dominika zakonu) i Antoniego, kapłana diecezjalnego. Gdy Dominik miał 14 lat, rodzice wysłali go do szkoły w Palencji. Następnie studiował w Salamance. W 1196 roku, po ukończeniu studiów teologicznych, przyjął święcenia kapłańskie i wkrótce został mianowany kanonikiem katedry w Osmie. Pięć lat później został wiceprzewodniczącym tej kapituły. Gorliwie pracował tam nad sobą i nad bliźnimi, głosząc im słowo Boże.

 Król Kastylii, Alfons IX, wysłał biskupa diecezji, w której pracował Dominik, Dydaka, z poselstwem do Niemiec i Danii. Dydak był przyjacielem Dominika, dlatego też przyszły święty towarzyszył biskupowi w podróży, w czasie której znalazł się w okolicach Szczecina i polskiego Pomorza. Dominik był świadkiem najazdu pogańskich Kumanów z Węgier na Turyngię. Wkrótce po zakończeniu powierzonej im misji udał się do Rzymu, by prosić Innocentego III o zezwolenie na pracę misyjną wśród Kumanów. Papież jednak takiej zgody nie udzielił.

Czytaj więcej...

Rozważanie przed modlitwą Anioł Pański 2 sierpnia 2020

Drodzy bracia i siostry, dzień dobry!

Ewangelia tej niedzieli przedstawia nam cud rozmnożenia chlebów (por. Mt 14, 13-21). Scena rozgrywa się na pustkowiu, gdzie Jezus schronił się wraz ze swoimi uczniami. Ale przychodzą do Niego ludzie, aby Go słuchać i doznać uzdrowienia: istotnie Jego słowa i czyny uzdrawiają i dają nadzieję. O zachodzie słońca, tłumy wciąż tam były, a uczniowie, ludzie praktyczni, zachęcili Jezusa, aby je odprawił, żeby mogli pójść i zdobyć pożywienie. Ale On odpowiada: „wy dajcie im jeść!” (w. 16). Wyobraźmy sobie twarze uczniów! Jezus dobrze wiedział, co miał zamiar uczynić, ale chciał zmienić ich nastawienie: by nie mówili „niech sobie poradzą”, ale „co daje nam Opatrzność, byśmy się podzielili?”. Poprzez tę sytuację Jezus chce wychować swoich przyjaciół dnia wczorajszego i dzisiejszego do logiki Boga: logiki brania odpowiedzialności za drugiego.

Czytaj więcej...

Wakacje z kard. Stefanem Wyszyńskim

SampleFot. BP KEP

Okres wakacyjnego urlopu może stać się okazją do odwiedzenia miejsc pamięci o kard. Stefanie Wyszyńskim. Warszawskie Muzeum Mt 5,14, Dom Pamięci Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Częstochowie, czy Izba Pamięci kard. Wyszyńskiego w Stoczku Klasztornym na Warmii – to jedne z licznych atrakcyjnych miejsc w Polsce, gdzie kultywowana jest nauka i pamieć o Prymasie Tysiąclecia.

Muzeum Mt 5,14

Najnowszym miejscem pamięci jest warszawskie Muzeum Mt 5,14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego, które mieści się na terenie Centrum Opatrzności Bożej, stanowiąc jego integralną część.

To nowoczesna placówka, której eksponaty są elementem multimedialnej opowieści o dwóch wielkich Polakach. Można tu zobaczyć m.in. wielkoformatową projekcję filmową pt. „Wspólnota”, prezentującą historyczną homilię wygłoszoną przez Jana Pawła II 2 czerwca 1979 r. na Placu Zwycięstwa, sutanny oby duchownych, monitory, które ukazują wiele ważnych wydarzeń historycznych.

Szczególnie atrakcyjną przestrzenią jest pomieszczenie, w którym znajduje się wielka łódź, zajmująca niemal całą powierzchnię strefy. W środku jest metalowa i przełamana. Jest to symbol dramatycznych wydarzeń związanych z 1981 rokiem – zamachu na Jana Pawła II, śmierci prymasa Wyszyńskiego i wprowadzenia stanu wojennego. Strefa ta przybliża również opowieść o Fatimie, księdzu Popiełuszce i Solidarności. Organizowane są tu również sympozja, wykłady i warsztaty poświęcone nauczaniu Prymasa.

Czytaj więcej...

Apel Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych na sierpień – miesiąc abstynencji 2020

Tegoroczny sierpień pragniemy przeżyć w duchu wdzięczności Bogu za setną rocznicę Bitwy Warszawskiej, zwanej Cudem nad Wisłą, dzięki której Polska zachowała niepodległość, a jednocześnie uratowała Europę przed bolszewicką bezbożną ideologią. Pamięć o zwycięzcach z 1920 roku to nasz patriotyczny obowiązek, a także powód do dumy i do gorliwej walki z wadami narodowymi i z tym wszystkim, co osłabia Polskę.

Trzeźwość jest warunkiem rozwoju osoby, rodziny, Narodu i Kościoła. Problemy alkoholowe dotykają większość Polaków. Z bólem stwierdzamy, że w przestrzeni publicznej lekceważony jest problem nietrzeźwości. Chore są zwyczaje narodowe i rodzinne, które kultywują powszechne używanie alkoholu jako wyraz dobrego świętowania i udanej zabawy. Chore jest prawo, które umożliwia promowanie pijackiego stylu życia. „Przezwyciężenie klęski pijaństwa i alkoholizmu musi zaczynać się w rodzinie, ale całe społeczeństwo, cały Naród, Kościół i państwo muszą współdziałać i to ze wszystkich sił” – często przypominał jeden z największych apostołów trzeźwości, sługa Boży kard. Stefan Wyszyński.

Czytaj więcej...

42. Lubelska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę

W tym roku nieco inaczej wyglądać będzie Lubelska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę. Będzie to sztafeta modlitwy. Każdego dnia inny pielgrzymi wyruszą na szlak – mówi ks. Mirosław Ładniak, przewodnik pielgrzymki.

– Mamy już rekomendacje dotyczące wyruszenia na szlak Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego oraz zgodę Wojewody Lubelskiego i abpa Stanisława Budzika. Zgodnie z rekomendacjami sanepidu, w trasę jednocześnie może wyjść 150 osób. Każdego dnia iść będziemy w trzech grupach po 50 osób w każdej – wyjaśnia ks. Mirek. Po dojściu na miejsce, pątnicy wracają do domów, a następnego dnia, na trasę wyjdą kolejni pielgrzymi.

Czytaj więcej...

Ograniczenia dotyczących udziału w liturgii związane z epidemią

MASECZKI I DYSTANS SPOŁECZNY to obowiązek nałożony na wszystkich poruszających się w przestrzeni publicznej od 16 kwietnia br. Choć jest to niezbyt wygodne to jednak konieczne, by chronić innych uczestników modlitwy w kościele przed potencjalnym przeniesieniem wirusa. Stąd prosimy o dostosowanie się i korzystanie z maseczki dla dobra innych. Zwolnieni z tego obowiązku są jedynie kapłani, sprawujący posługę. Pamiętajmy również o zajmowaniu miejsc w kościele w taki sposób, by zachować odstęp minimum 1,5 metra od siebie, korzystając z różnym miejsc w ławkach i nawach bocznych. Odległość między wiernymi musi być zachowywana także podczas podchodzenia do Komunii świętej.

 

D E K R E T dotyczący dyspensy od obowiązku uczestnictwa we Mszy Świętej

W związku ze zniesieniem limitu uczestników zgromadzeń religijnych w kościołach, co daje faktycznie możliwość udziału w liturgii wszystkim wiernym, począwszy od Niedzieli Zesłania Ducha Świętego, przypadającej 31 maja 2020 r., zgodnie z kan. 87 § 1 i kan. 1248 § 2 Kodeksu Prawa Kanonicznego, odwołuję udzieloną wcześniej ogólną dyspensę od obowiązku uczestnictwa w Mszy Świętej w niedziele i święta nakazane.

Jednocześnie utrzymuję dyspensę dla:

• osób w podeszłym wieku
• osób z objawami infekcji (np. kaszel, katar, podwyższona temperatura)
• osób, które czują obawę przed zarażeniem.

Dziękując Bogu za opiekę i błogosławieństwo w trudnym czasie epidemii, zachęcam wszystkich wiernych do korzystania z posługi duszpasterskiej, szczególnie z sakramentu pokuty i pojednania oraz Eucharystii.

+ Stanisław Budzik
Arcybiskup Metropolita Lubelski

Lublin, 28 maja 2020 r.

Liturgia dnia

LUMEN TV

WEBCAM

Transmisja

niedzielnej Mszy św. 

godz. 10.30

 

 

watykan.jpg - 13,47 kB

 

 

Z kalendarza

Nie ma żadnych świąt w najbliższym czasie

Licznik

Dzisiaj 78

Wczoraj 149

W tym tygodniu 529

W tym miesiącu 836

Wszystkie 675485

Currently are one guest and no members online

Kubik-Rubik Joomla! Extensions

Klucze dla kamieniarzy

Kościelny:

tel. 508321024