3 lipca wspominamy: Św. Tomasz Apostoł

Niewierny Tomasz

Teksty ewangeliczne w siedmiu miejscach poświęcają Tomaszowi Apostołowi łącznie 13 wierszy. Z innych ksiąg Pisma świętego, jedynie Dzieje Apostolskie wspominają o nim jeden raz.
Tomasz, zwany także Didymos (tzn. bliźniak), należał do ścisłego grona Dwunastu Apostołów. Ewangelie wspominają go, kiedy jest gotów pójść z Jezusem na śmierć (J 11, 16); w Wieczerniku podczas Ostatniej Wieczerzy (J 14, 5); osiem dni po zmartwychwstaniu, kiedy ze sceptycyzmem wkłada rękę w bok Jezusa (J 20, 19-29); nad Jeziorem Genezaret, gdy jest świadkiem cudownego połowu ryb po zmartwychwstaniu Jezusa (J 21, 2).

Osobą św. Tomasza Apostoła wyjątkowo zainteresowała się tradycja chrześcijańska. Pisze o nim wiele Euzebiusz z Cezarei, pierwszy historyk Kościoła, Rufin z Akwilei, św. Grzegorz z Nazjanzu, św. Ambroży, św. Hieronim i św. Paulin z Noli. Według ich relacji św. Tomasz miał głosić Ewangelię najpierw Partom (obecny Iran), a następnie w Indiach, gdzie miał ponieść śmierć męczeńską w Calamina w 67 r. Piszą o tym wspomniani wyżej autorzy. Tak też podaje Martyrologium Rzymskie. Jako miejsce pochówku podawany jest Mailapur (przedmieście dzisiejszego Madrasu). Jednak już w III wieku jego relikwie przeniesiono do Edessy, potem na wyspę Chips, a w roku 1258 do Ortony w Italii.

Czytaj więcej...

Sprzątanie kościoła

W bieżącym tygodniu kościół sprzątają: Kurów,  ul. Zielona ( sobota godz. 8 ).

Niedziela inwestycyjna

Najbliższa niedziela 3 lipca jest kolejną niedzielą inwestycyjną. Zebrane ofiary zostaną tradycyjnie wykorzystane na parafialne inwestycje.

Witamy księdza wikariusza

Witamy w naszej parafii nominowanego przez ks. arcybiskupa nowego wikariusza ks. Pawła     Turowskiego.  Ksiądz Paweł był ostatnnio wikariuszem w  parafii pw. Świętej Trójcy w  Kluczkowicach. Kilka lat temu pracował krótko również w naszej parafii.

Parafialny Zespół Synodalny

Dnia 7 marca 2022 r. odbyło się pierwsze zebranie Parafialnego Zespołu Synodalnego. Obrady prowadzone były przez Ks. Proboszcza Stanisława Stępnia. Wzięło w nim udział wzięło 8 członków PZS. Ksiądz Proboszcz przedstawił cele i zadania Synodu, oraz sposoby działania PZS. Na podstawie przekazanych przez Ks. Proboszcza informacji zebrani członkowie Parafialnego Zespołu Synodalnego udzielali odpowiedzi na pytania synodalne. Na ich podstawie, zostanie opracowana synteza diecezjalna.
Prace PZS są w toku, w związku z tym zaplanowane zostały kolejne spotkania PZS.synod1.jpg

Na kolejnym spotkaniu 22 marca Parafialny Zespół Synodalny kontynuował redagowanie odpowiedzi na kolejne pytania synodalne.

Dofinansowanie projektu

Darowizny dla Parafii

Wpłat dokonujemy na poniższy rachunek:

78 8732 0000 0000 6510 2000 0001