Zjednoczeni we wspólnej modlitwie 20.02.2020

Kapłani z Fatimy zorganizowali akcję modlitewną w intencji rodzin. Akcja w łączności z Fatimą na całym świecie odbędzie sie 20.02.2020. Nasza parafia podjęła tą inicjatywę, i tak o godz. 20.45 zaczniemy Mszą św., następnie wystawienie Najświętszego Sakramentu i modlitwa różańcowa zakończona Zawierzeniem Niepokalanemu Sercu Maryi.

Zapraszamy do wspólnej modlitwy.

List Prymasa Polski przygotowujący do beatyfikacji Czcigodnego Sługi Bożego kardynała Stefana Wyszyńskiego

ZWIASTUN DOBREJ NOWINY, ŚWIADEK CHRYSTUSA UKRZYŻOWANEGO, ORĘDOWNIK PRAWDY I WOLNOŚCI.

Umiłowani Siostry i Bracia,
     W tekstach Pisma Świętego czytanych podczas dzisiejszej niedzielnej Eucharystii mowa jest o dwóch niezwykle ważnych i cennych darach, jakie otrzymujemy od Boga. Są nimi sól i światło. Jedno i drugie jest niezbędne dla życia człowieka i przyrody, która go otacza. Sól przecież nadaje smak pokarmom i zachowuje je przed zepsuciem, światło natomiast ogrzewa i oświeca. Słowo Boże zwraca jednak naszą uwagę na głębsze znaczenie tych darów. Obraz soli i światła to nauka jaką otrzymuje każdy z nas od Chrystusa. Jako Jego uczniowie nosimy w sobie jej niepowtarzalny „smak”. Naszym zaś zadaniem jest to, by nie zatrzymywać Chrystusowej nauki dla siebie, ale należy przenosić ją tam, gdzie życie utraciło swój smak i panuje ciemność. Dlatego tak ważne jest nasze codzienne zaangażowanie w głoszenie Ewangelii i dawanie o niej świadectwa, wówczas światło słowa Bożego, które w sobie nosimy, zabłyśnie w ciemnościach (Iz 58,10) i będzie świeciło wszystkim, którzy są w domu (Mt 5,15).
Solą ziemi i światłem świata był i ciągle jest Sługa Boży, kardynał Stefan Wyszyński. Możemy o nim powiedzieć, tak jak św. Paweł o sobie mówił mieszkańcom Koryntu, że nie przybył, aby błyszczeć słowem i mądrością, ale głosić Boże słowo, nie znał niczego więcej, jak tylko Jezusa Chrystusa ukrzyżowanego, stawał przed ludźmi w słabości i bojaźni, by ukazywać moc Bożą (por. 1Kor 2,1-5). Siedemdziesiąt jeden lat temu, w święto Ofiarowania Pańskiego, 2 lutego 1949 roku, prymas Polski Stefan Wyszyński stanął z wielkim drżeniem (1Kor 2,3), a jednocześnie z pokorą i dumą przed podwojami „prastarej, płodnej matki kościołów polskich, bazyliki prymasowskiej”, by odbyć ingres do gnieźnieńskiej katedry. Cztery dni później, 6 lutego, uczynił to samo w stolicy Polski. W liście pasterskim na tą uroczystość napisał, że „ze czcią wielką i z religijnym namaszczeniem” stawia „swe stopy na warszawskim bruku (…) obmytym krwią ofiarną najlepszych, bohaterskich dzieci tego wspaniałego miasta” (02.02.1949 r.).

Czytaj więcej...

Wizyta księżnych Barbary Marii Czartoryskiej i Ireny Bylickiej z Czartoryskich w Kurowie

W sobotę 30 listopada 2019 r. gościliśmy w Kurowie księżne Barbarę Marię Czartoryską oraz Irenę Bylicką z Czartoryskich. Towarzyszyła im grupa przewodników z Koła Przewodników PTTK im. Książąt Czartoryskich w Puławach.

Księżne rozpoczęły wizytę od obejrzenia pałacu w Olesinie. Następnie przybyły do wikariatu, gdzie zaznajomiliśmy je z przebiegiem prac, które odbywają się od kilku lat na terenia naszej parafii. Szczególne zainteresowanie wykazały wątkiem związanym z ks. Grzegorzem Piramowiczem i naszymi kontaktami z diasporą ormiańską. W drodze do kościoła obejrzały chaczkar - dar Jego Ekscelencji Edgara Gazarian i  arcybiskupa Rafała Minassiana - Eparchy Ormiańskiego Kościoła Katolickiego dla Armenii, Gruzji, Rosji i Europy Wschodniej. Kulminacyjnym momentem wizyty było zejście do krypty z pochówkiem ks. Piramowicza, gdzie księżna Barbara zapaliła znicz i odmówiliśmy modlitwę. Wspólne zdjęcie przed frontonem kościoła zakończyło ten wyjątkowy dzień dla naszej parafii i gminy.

Transmisja

niedzielnej Mszy św.

Wielki Post (pierwsza niedziela)
(niedziela, 01, marzec 2020, za 7 dni)