Ogłoszenia

W maju i czerwcu nabożeństwa okresowe (majowe, czerwcowe) sprawowane są w dni powszednie po Mszy św. o godz. 18.00. Kancelaria parafialna jest czynna po nabożeństwach (ok. godz. 18.45).

-----------------------------------------------------------------

23 czerwca wspominamy: Św. Józef Cafasso, prezbiter

Święty Józef Cafasso

Józef Cafasso urodził się w Castelnuovo d'Asti w Piemoncie 15 stycznia 1811 r. Wychowany w duchu żywej wiary, po ukończeniu szkoły średniej w Chieri udał się do miejscowego niższego seminarium, a potem na studia teologiczne do Turynu. 22 września 1833 r. został wyświęcony na kapłana, mając wówczas zaledwie 22 lata. Nie piastował żadnych urzędów, był zawsze kapłanem cichym, a jednak miał wpływ na cały kler piemoncki. Zdrowie miał wątłe (cierpiał na chorobę kręgosłupa), ale w jego czarnych oczach bił żar apostolski.
Józef wstąpił po święceniach do Instytutu Teologii Moralnej, niedawno powstałego w Turynie. Młodzi kapłani prowadzili w nim wspólne życie razem z profesorami. Równocześnie założyciel Instytutu, ks. Alojzy Guala, zaprawiał młodych kapłanów do działalności duszpasterskiej. Uczyli oni opuszczoną młodzież prawd wiary, chodzili do więzień dla nieletnich i dla dorosłych, nawiedzali szpitale, a także towarzyszyli skazanym na śmierć w ostatnich chwilach ich życia. Po śmierci założyciela Instytutu, Józef objął stanowisko rektora. W swojej pracy spotkał ludzi, w przyszłości wyniesionych na ołtarze. Był przewodnikiem duchowym św. ks. Jana Bosko i wspierał w powołaniu swojego siostrzeńca, bł. Józefa Allamano, założyciela Misjonarzy Consolata. W gorących czasach (rewolucja Garibaldiego, koronacja Wiktora Emanuela) Józef Cafasso nie dał się ponieść wirowi politycznemu. Zachęcał kapłanów, aby pilnowali swojego posłannictwa, a nie angażowali się w ruch rewolucyjny.

Czytaj więcej...

Przygotowania do 46. Lubelskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę

3 sierpnia 2024 r. (sobota) z lubelskiej archikatedry wyruszy 46. Lubelska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę, która trwać będzie od 3 do 14 sierpnia 2024 r. (kolumna chełmska od 1 sierpnia). W drodze na Jasną Górę, pielgrzymom towarzyszyć będzie hasło: „Pokój i dobro”.

Partnerem pielgrzymki będzie Zakon Braci Mniejszych Kapucynów, który przeżywa jubileusz 300-lecia przybycia Zakonników do Lublina. Tegoroczne rekolekcje w drodze będą także czasem modlitwy o powołania do kapłaństwa i zakonów.

Zapisy: Od 16 czerwca br. (niedziela) rozpoczynają się zapisy w parafiach, które będą trwały do 28 lipca (niedziela). Można również zapisywać się przez stronę internetową Pielgrzymki – https://pielgrzymka.lublin.pl/ Od 29 lipca zapisy będą prowadzone w sekretariacie przed lubelską archikatedrą.

Procesja w Boże Ciało 2024

Pierwsza Komunia św. 2024

logo lumen tv 200

Dofinansowanie projektu