18 stycznia wspominamy: Św. Małgorzata Węgierska, dziewica

Święta Małgorzata Węgierska

Małgorzata urodziła się 27 stycznia 1242 r. w twierdzy Klis. Była ósmym dzieckiem króla Węgier Beli IV i Marii Laskaris. Pochodziła z rodziny Arpadów, z której wywodzili się także: św. Stefan (+ 1038), jego syn św. Emeryk (+ 1031) i św. Władysław (+ 1095). Jej rodzonymi siostrami były: św. Kinga (+ 1292) i bł. Jolenta (+ 1298), a ciotkami - św. Elżbieta z Turyngii (+ 1231) i bł. Salomea (+ 1268). Jej dziadek po kądzieli był cesarzem bizantyjskim.
Jeszcze przed swoim narodzeniem (w 1242 r.) została przez rodziców ofiarowana Bogu za ocalenie ojczyzny od najazdu Tatarów. W wieku około czterech lat powierzona została opiece mniszek Zakonu Kaznodziejskiego (dominikanek) w Veszprem (czyt.: Vesprem). Gdy chciano ją później zwolnić ze zobowiązań, aby mogła wyjść za mąż, odmówiła. Rodzina usiłowała ją bowiem za wszelką cenę wydobyć z zakonu i wydać za księcia kaliskiego, Bolesława Pobożnego, następnie za Ottokara II, króla czeskiego, wreszcie za króla Neapolu, Karola Andegaweńskiego. Wszystkie te ponętne propozycje stanowczo odrzuciła. Co więcej, w obecności prymasa Węgier i innych dostojników państwa uroczyście potwierdziła stanowczą wolę pozostania w zakonie, korony ziemskie oddając za koronę niebieską.

Czytaj więcej...

Porządek wizyty duszpasterskiej

13.01.2020 PONIEDZIAŁEK
OLESIN
Aleja Brzozowa
ul. Kościuszki, Piaskowa

14.01.2020  WTOREK
ul. Wojska Polskiego 1 ks. od Olesina, 2 ks. od kościoła

15.01.2020  ŚRODA
ul. Lubelska 1 ks. od szkoły, 2 ks. od banku

16.01.2020  CZWARTEK
KURÓW
ul. Blich 1 ks. od ul. Warszawskiej + ul. Słoneczna + 1 dom ul. Kwiatowa, 2 ks. od ul. Puławskiej

17.01.2020  PIĄTEK
BRZOZOWA GAĆ
1 ks. od P. Wrótnych, 2 ks. od P. Zielińskich

18.01.2020  SOBOTA
BRZOZOWA GAĆ
1 ks. od P. Sułkowskiego, 2 ks. od P. Głowackiego

Prosimy o pojazd dla księży każdego dnia na godz. 9.00.

W okresie trwania wizyty duszpasterskiej kancelaria parafialna czynna wyłącznie bezpośrednio po Mszy św. z godz. 7.30

Wizyta księżnych Barbary Marii Czartoryskiej i Ireny Bylickiej z Czartoryskich w Kurowie

W sobotę 30 listopada 2019 r. gościliśmy w Kurowie księżne Barbarę Marię Czartoryską oraz Irenę Bylicką z Czartoryskich. Towarzyszyła im grupa przewodników z Koła Przewodników PTTK im. Książąt Czartoryskich w Puławach.

Księżne rozpoczęły wizytę od obejrzenia pałacu w Olesinie. Następnie przybyły do wikariatu, gdzie zaznajomiliśmy je z przebiegiem prac, które odbywają się od kilku lat na terenia naszej parafii. Szczególne zainteresowanie wykazały wątkiem związanym z ks. Grzegorzem Piramowiczem i naszymi kontaktami z diasporą ormiańską. W drodze do kościoła obejrzały chaczkar - dar Jego Ekscelencji Edgara Gazarian i  arcybiskupa Rafała Minassiana - Eparchy Ormiańskiego Kościoła Katolickiego dla Armenii, Gruzji, Rosji i Europy Wschodniej. Kulminacyjnym momentem wizyty było zejście do krypty z pochówkiem ks. Piramowicza, gdzie księżna Barbara zapaliła znicz i odmówiliśmy modlitwę. Wspólne zdjęcie przed frontonem kościoła zakończyło ten wyjątkowy dzień dla naszej parafii i gminy.

Transmisja

niedzielnej Mszy św.

Boże Narodzenie
(środa, 25, grudzień 2019, 24 dni temu)