Nekrologi

Zmarła DANUTA ROKITA (l. 93) pochodząca z Kurowa. Pogrzeb odbędzie się w naszej parafii 31.05 (piątek), o godz. 10.00.

Pół godz. przed Mszą św. - różaniec pogrzebowy.

R.I.P.

--------------------------------------------------------------

Zmarł ZDZISŁAW ANTONI OKOŃ z Kurowa. Pogrzeb odbędzie się w naszej parafii 01.06 (sobota), o godz. 10.00.

Pół godz. przed Mszą św. - różaniec pogrzebowy.

R.I.P.

--------------------------------------------------------------

Ogłoszenia

W maju i czerwcu nabożeństwa okresowe (majowe, czerwcowe) sprawowane są w dni powszednie po Mszy św. o godz. 18.00. Kancelaria parafialna jest czynna po nabożeństwach (ok. godz. 18.45).

Sprzątanie kościoła

W bieżącym tygodniu do sprzątania kościoła zapraszamy mieszkańców Płonek (Droga Wąwolnicka)  (sobota, godz. 8).

Niedziela inwestycyjna

Najbliższa niedziela 2 czerwca jest kolejną niedzielą inwestycyjną. Zebrane ofiary zostaną tradycyjnie przeznaczone na trwające inwestycje w naszej wspólnocie.

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa

Eucharystia - pokarm na życie wieczne   Pamiątkę ustanowienia Najświętszego Sakramentu Kościół obchodzi w Wielki Czwartek. Jednak wówczas Chrystus rozpoczyna swoją mękę. Dlatego od XIII wieku Kościół obchodzi osobną uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa (zwaną potocznie Bożym Ciałem), aby za ten dar niezwykły Chrystusowi w odpowiednio uroczysty sposób podziękować.
Inicjatorką ustanowienia tego święta była św. Julianna z Cornillon (1192-1258). Kiedy była przeoryszą klasztoru augustianek w Mont Cornillon w pobliżu Liege, w roku 1245 została zaszczycona objawieniami, w których Chrystus żądał ustanowienia osobnego święta ku czci Najświętszej Eucharystii. Pan Jezus wyznaczył sobie nawet dzień uroczystości Bożego Ciała - czwartek po niedzieli Świętej Trójcy. Biskup Liege, Robert, po naradzie ze swoją kapitułą i po pilnym zbadaniu objawień, postanowił wypełnić życzenie Pana Jezusa. W roku 1246 odbyła się pierwsza procesja eucharystyczna.
W roku 1251 po raz drugi archidiakon Jakub poprowadził ulicami Liege procesję eucharystyczną. Pan Jezus hojnie wynagrodził za to gorliwego kapłana. Ten syn szewca z Troyes (Szampania) został wkrótce biskupem w Verdun, patriarchą Jerozolimy i ostatecznie papieżem (1261-1264). Panował jako Urban IV. On to w roku 1264 wprowadził w Rzymie uroczystość Bożego Ciała.

Czytaj więcej...

Msza św. na cmentarzu grzebalnym.

2 czerwca ( niedziela) o godz. 16 sprawowany będzie na cmentarzu grzebalnym  różaniec za zmarłych. Po jego zakończeniu o godz. 17 odprawiona zostanie Msza św.

Pierwsza Komunia św. 2024

Nabożeństwa majowe - "...i co czuje i co żyje razem chwali Maryję..."

Rozpoczynające się wkrótce nabożeństwa majowe, odprawiane w kościołach, przy krzyżach i kapliczkach przydrożnych,  są przepiękną formą sławienia Królowej Polski.
Na całość nabożeństwa składa się śpiewanie Litanii loretańskiej do Matki Bożej, nauka kapłana, którą można zastąpić odpowiednim czytaniem oraz zakończenie - błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem i pieśni maryjne.
Warto wiedzieć, że król Jan II Kazimierz po złożeniu ślubów (1656 r.) w katedrze lwowskiej przed cudownym obrazem Matki Bożej Łaskawej, z całą asystą udał się do kościoła jezuitów i tam w czasie nabożeństwa, które odprawił nuncjusz papieski - Vidoni, proklamował Maryję Królową Korony Polskiej. Tenże nuncjusz dodał do Litanii loretańskiej po raz pierwszy wezwanie: "Królowo Korony Polskiej módl się za nami", które biskup i senatorowie powtórzyli z entuzjazmem trzykrotnie.
Niechaj najpiękniejszy miesiąc w roku, poświęcony Matce Bożej, będzie dla nas zachętą nie tylko do ukwiecania kapliczek i Jej wizerunków, ale przede wszystkim do śpiewania tej wyjątkowej modlitwy, jaką rozbrzmiewają kościoły podczas nabożeństw majowych.

logo lumen tv 200

Dofinansowanie projektu

Darowizny dla Parafii

Wpłat dokonujemy na poniższy rachunek:

78 8732 0000 0000 6510 2000 0001

Wniebowstąpienie
(czwartek, 09, maj 2024, 21 dni temu)
Zielone Świątki
(niedziela, 19, maj 2024, 11 dni temu)
Zielone Świątki (poniedziałek)
(poniedziałek, 20, maj 2024, 10 dni temu)