Ogłoszenia audio na Dwunastą Niedzielę Zwykłą
-----------------------------------------------------------------
Nekrologi

Zmarł WITOLD STANISŁAW KIJOWSKI (l. 77) z ul. Wojska Polskiego. Pogrzeb odbędzie się w naszej parafii 26.06 (PIĄTEK), o godz. 14.00.
Pół godz. przed Mszą św. - różaniec pogrzebowy.
R.I.P.
--------------------------------------------------------------
Zmarł ANDRZEJ ZUCHNIARZ (l. 66) z Płonek - Zarzecza. Pogrzeb odbędzie się w naszej parafii 27.06 (SOBOTA), o godz. 10.00.
Pół godz. przed Mszą św. - różaniec pogrzebowy.
R.I.P.
--------------------------------------------------------------
Zmarł JAROSŁAW ANDRZEJ CHABROS (l. 57) z Os. Zacisze. Pogrzeb odbędzie się w naszej parafii 27.06 (SOBOTA), o godz. 13.00.
Pół godz. przed Mszą św. - różaniec pogrzebowy.
R.I.P.
--------------------------------------------------------------
Sprzątanie kościoła
W bieżącym tygodniu do sprzątania kościoła zapraszamy mieszkańców Płonek: Droga Wąwolnicka II część + Stawki + Góry Olesińskie (sobota po Mszy św. porannej).
-----------------------------------------------------------------
25 czerwca wspominamy: Bł. Dorota z Mątowów, wdowa

Gorącym pragnieniem Doroty było życie zakonne. Nie miała jednak szczęścia spełnić tego pragnienia. Miała zaledwie 16 lat, kiedy rodzice wydali ją za starszego od niej o prawie 20 lat płatnerza gdańskiego, Adalberta (Wojciecha). Miał on przy obecnej ulicy Długiej własny, dobrze prosperujący warsztat. Dzisiaj stoi tam dom z numerem 64. W rok po ślubie, który odbył się w 1363 roku, Dorota przeniosła się na stałe do Gdańska. Małżeństwo okazało się niedobrane. Mąż był typowym zamożnym mieszczaninem owych czasów. Jako rzemieślnik i kupiec lubił wystawne życie towarzyskie. Bywało, że przychodził pijany. Dbał o swe znaczenie. Miał też temperament władczy i bardzo gwałtowny. Kiedy więc Dorota zaczęła codziennie uczęszczać do kościoła mariackiego na Mszę świętą oraz do dominikanów, których sobie upodobała w sposób
OBCHODY 200-LECIA POWSTANIA ŻYWEGO RÓŻAŃCA
"W dziesiątki różańca serce nasze może wprowadzić wszystkie sprawy, które składają się na życie człowieka, rodziny, narodu, Kościoła, ludzkości. Sprawy osobiste, sprawy naszych bliźnich, zwłaszcza tych, którzy są nam najbliżsi, tych, o których najbardziej się troszczymy. W ten sposób ta prosta modlitwa różańcowa pulsuje niejako życiem ludzkim. Odmawiać różaniec bowiem to nic innego, jak kontemplować z Maryją oblicze Chrystusa."
Św. Jan Paweł II
W tym roku przypada Jubileusz 200-lecia powstania Żywego Różańca. Główne uroczystości z nim związane odbyły się w dniach 5 – 6 czerwca w duchowej stolicy Polski- Częstochowie. Z tej okazji w naszej parafii 20 czerwca pod przewodnictwem ks. Proboszcza Stanisława Stępnia, została odprawiona uroczysta Msza święta, którą rozpoczęto odśpiewaniem Bogurodzicy z udziałem Chóru Gminy Kurów.
W kazaniu ks. Proboszcz nakreślił życiorys bł. Pauliny Jaricot. Zaznaczył, iż Żywy Różaniec jest wielkim dziełem modlitwy, które zrodziło się z jej wiary i gorliwości.
Już przez dwa stulecia Żywy Różaniec jednoczy miliony wiernych na całym świecie, także w naszej parafii, czego świadectwem jest istnienie 18 kół Żywego Różańca (Róże Różańcowe żeńskie, męskie, a także Róże Rodziców modlących się za dzieci). Ksiądz Proboszcz podziękował członkom Żywego Różańca za nieustającą modlitwę, za ich zaangażowanie w życie parafii, za to, że modlą się wspólnie w jednej intencji ogólnej, jak również o potrzeby całego Kościoła i w intencjach wspólnoty lokalnej. W dalszej części kazania zaznaczył, że modlitwa różańcowa jest bardzo ważna w życiu każdego czlowieka, to modlitwa miła Bogu i wielkie są jej owoce. W modlitwę wiernych oraz procesję z darami zaangażowali się członkowie Kół Różańcowych. Na pamiątkę Jubileuszu każdy członek Róż Różańcowych "Z serca za serce" otrzymał z rąk księdza Proboszcza książkę "Żywy Różaniec. Modlitwa, która łączy niebo z ziemią".
Po Mszy Świętej odbyła się modlitwa Koronką do Miłosierdzia Bożego odmawiana przez członków różnych grup modlitewnych działających pry parafii. Kolejnym punktem obchodów był Różaniec, do którego rozważania przygotowali zelatorzy poszczególnych Róż Różańcowych. Uwieńczeniem uroczystości była procesja z Najświętszym Sakramentem, figurą Matki Bożej Fatimskiej oraz niesionym przez mężczyzn różańcem.
Dopełnieniem uczty duchowej było spotkanie w świetlicy w Brzozowej Gaci, gdzie zorgnizowano poczęstunek. Był to czas na wspólne śpiewanie pieśni Maryjnych przy akompaniamencie gitary i saksofonu, refleksje, rozmowy i biesiadowanie w atmosferze wzajemnej życzliwości i wspólnoty, którą tworzą przez wiele, wiele lat ludzie kontynuujący wielkie dzieło modlitwy. Zaprasza nas ona "do czegoś głębszego i ważniejszego niż tylko pozornie nudnego przesuwania potocznie nazwanych korali".
Papież Jan Paweł II w liście apostolskim Rosarium Virginis Marie ogłaszając jednocześnie Rok Różańca Świętego mówił: "Siła tej modlitwy nie tkwi w ilości– w tym jak dużo jej odmówimy, ale jak mocno ona nas wciągnie i jak rozpali nasze serca". Takiej siły wszystkim życzymy i zapraszamy do zaangażowania się w to wielkie dzieło, które prowadzi do głębszego spotkania z Jezusem Chrystusem przez wstawiennictwo Maryi.
M.K. Członkini Róży Rodziców
------------------------------------------------------------------
48. Lubelska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę

Dnia 3 sierpnia 2026 z archikatedry lubelskiej wyruszy 48. Lubelska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę pod hasłem „Idźcie i głoście”. Dwa dni wcześniej na pielgrzymi szlak wyruszy także chełmska grupa 17. Od 21 czerwca br. w parafiach rozpoczynają się zapisy na pielgrzymkę, które będą trwały do 26 lipca. Można również zapisywać się przez stronę internetową Pielgrzymki.
W tym roku przyświecać nam będzie hasło: „Idźcie i głoście” nawiązujące do hasła roku duszpasterskiego. Wezwanie Jezusa skierowane do uczniów: „Idźcie na cały świat i głoście Ewangelię wszelkiemu stworzeniu!” (Mk 16,5) jest wciąż aktualne w życiu Kościoła i w nauczaniu jego duszpasterzy. Jesteśmy wezwani do dawania świadectwa życia chrześcijańskiego i do stawania się uczniami-misjonarzami, a jest to w sposób szczególny możliwe podczas pieszej pielgrzymki na Jasną Górę.
















