Get Adobe Flash player

Niedziela Palmowa 2019

 
 Uroczystości Niedzieli Palmowej przybliżają nas do przeżyć Zmartwychwstania Pańskiego — punktu kulminacyjnego w całej historii zbawienia. Wielki Tydzień rozpoczyna się w atmosferze triumfu. Wszyscy czterej ewangeliści pozostawili opis radosnego wjazdu Chrystusa do Jerozolimy. Zmierzając ku miastu od strony Góry Oliwnej, Jezus dosiadł osiołka, a tłum witający Syna Bożego rozścielał na drodze płaszcze i gałązki drzew. Spełniło się zatem starotestamentowe proroctwo Zachariasza, który zapowiadał: „Oto Król twój idzie do ciebie, sprawiedliwy i zwycięski. Pokorny — jedzie na osiołku, na oślątku, źrebięciu oślicy" (Za 9,9).

Współczesne obrzędy Niedzieli Palmowej zaczynają się również od uroczystej procesji. Kapłan, odziany w czerwoną kapę, w towarzystwie ministrantów podchodzi do ołtarza, obszedłszy wcześniej świątynię (na zewnątrz lub tylko wewnątrz). W chwili tej odśpiewuje się jedną z pieśni, powtarzających biblijny okrzyk: „Hosanna na wysokości", „Hosanna Synowi Dawidowemu". Wierni przynoszą w tym dniu palmy — w Polsce są to najczęściej witki wierzbowe z baziami. Obyczaj poświęcania palm wprowadzono do liturgii dopiero w XI wieku.

Triumfalne przybycie Chrystusa do Jerozolimy wiąże się z coraz bliższym czasem Jego ukrzyżowania.  

Liturgia dnia

LUMEN TV

WEBCAM

 

 Z kalendarza

Niedziela Palmowa
(niedziela, 14, kwiecień 2019, 6 dni temu)
Wielki Czwartek
(czwartek, 18, kwiecień 2019, 2 dni temu)
Wielki Piątek
(piątek, 19, kwiecień 2019, wczoraj)
Wielkanoc
(niedziela, 21, kwiecień 2019, jutro)
Wniebowstąpienie
(czwartek, 30, maj 2019, za 40 dni)
Zielone Świątki
(niedziela, 09, czerwiec 2019, za 50 dni)

Licznik

Dzisiaj 304

Wczoraj 296

W tym tygodniu 1265

W tym miesiącu 4062

Wszystkie 593899

Currently are 3 guests and no members online

Kubik-Rubik Joomla! Extensions

Klucze dla kamieniarzy

Kościelny:

tel. 508321024